PIT dla przedsiębiorcy

2014-01-21 3:00

Podatnicy rozliczający się według skali mają jeszcze trochę czasu na rozliczenie dochodów, w przeciwieństwie do ryczałtowców, których termin jest bardzo bliski. Liniowcy czas rozliczeń z fiskusem mają już za sobą

PIT-36

Rozliczenie pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. PIT-36 za rok 2013 należy złożyć do 30 kwietnia 2014 r. (środa).

Wysokość osiągniętego dochodu lub straty poniesionej w 2013 roku wykazuje w zeznaniu PIT-36 osoba fizyczna obowiązana samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, niezależnie od tego, z ilu źródeł uzyskiwała przychody, o ile uzyskiwała je: z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na zasadach ogólnych, ze źródeł przychodów położonych za granicą, z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Uwaga: Na PIT-36 rozliczają się również ci podatnicy, którzy rozliczają samodzielnie tylko niektóre dochody, posiadając także dochody rozliczane za pośrednictwem pracodawcy.

Płacąc podatek według skali, przy obliczaniu podstawy opodatkowania można skorzystać z ulg. Można też obniżyć podatek dochodowy, korzystając z możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej podatek - wynoszącej 556,02 zł.

W części D PIT-36 wykazuje się dochody lub straty ze źródeł przychodów. W PIT-36 wpisuje się także dane z innych źródeł przychodu niż działalność gospodarcza, rozliczane według skali podatkowej. Może to być np. stosunek pracy, najem lub dzierżawa, prawa autorskie lub inne źródła.

W części E formularza PIT-36 dokonuje się odliczeń dochodu zwolnionego, strat oraz składek na ubezpieczenie społeczne. W części F odliczeń od dochodu. W części G wykazuje się kwoty zwiększające podstawę opodatkowania i zmniejszające stratę. Po sprawdzeniu swojego progu podatkowego należy (w części H) obliczyć podatek według właściwej skali. Odliczeń od podatku dokonuje się w części I. Skorzystać można np. z ulgi na dzieci.

PIT-36L

Rozliczenie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Jego termin upłynął wczoraj (20 stycznia).

W przypadku tego rodzaju opodatkowania, bez względu na wysokość osiągniętego dochodu, należy zapłacić podatek 19-procentowy. 19 procent oblicza się od podstawy opodatkowania, którą jest dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne. Od dochodu odlicza się składki na to ubezpieczenie, straty oraz wpłaty na IKZE, a od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie odlicza się od podatku kwoty zmniejszającej podatek. Osoby rozliczające się na formularzu PIT-36L nie mogą rozliczać się z pozostałych dochodów wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Liniowo rozlicza się całość przychodów z firmy, nie łącząc tego opodatkowania z opodatkowaniem według skali. Jeśli więc podatnik rozliczył (do 20 stycznia 2014 r.) działalność gospodarczą na PIT-36L, nie składa już w związku z tą działalnością PIT-36.

PIT-28

Rozliczenie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Termin złożenia deklaracji PIT-28 upływa 31 stycznia 2014 roku (w piątek).

Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą być opodatkowane przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, w której podatnik jest wspólnikiem, a także z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Aby przychody takie móc rozliczać ryczałtem, należało do 20 stycznia zawiadomić organ skarbowy o wyborze takiego sposobu rozliczania. Podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2013 roku, powinni złożyć zawiadomienie nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatnicy uzyskujący przychody z najmu i podobnych umów powinni zawiadomić organ skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu z tego tytułu (w przypadku pierwszego przychodu w grudniu oświadczenie trzeba było złożyć do końca roku). Oświadczenia o wyborze ryczałtu nie trzeba odnawiać w kolejnych latach, o ile się z niego nie zrezygnowało.

W zależności od rodzaju działalności stawka ryczałtu może wynosić 3,0, 5,5, 8,5, 10, 17 i 20 procent. Jeżeli jednak podatnik nie prowadzi ewidencji, na podstawie której można ustalić przychody z każdego rodzaju działalności, ryczałt wynosi 8,5 procent przychodów, a jeśli stawka normalnie byłaby wyższa - 20 lub 17 procent.

Zobacz też: Jak korzystnie rozliczyć w 2014 roku PIT

Uwaga: Osoby prowadzące dwa rodzaje działalności - opodatkowaną według skali oraz ryczałtem ewidencjonowanym, powinny złożyć dwie deklaracje podatkowe z załącznikami, dla każdej z działalności osobno (PIT-36 i PIT-28).

Podatnicy rozliczający się na PIT-28 nie rozliczą kosztów uzyskania przychodów. Nie odliczają także ulgi prorodzinnej, ale mogą odliczać np. składki na ubezpieczenie społeczne, a także stratę wykazaną zanim przeszli na ryczałt.

Czytaj również: Rozlicz PIT z Super Expressem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze