Polski PKB wzrósł w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. o 4 proc. - ogłosił 31 maja Główny Urząd Statystyczny. Jak wskazuje portal srefabiznesu.pl, lwią część zasług za wzrost należy przypisać spożyciu indywidualnemu w sektorze gospodarstw domowych, czyli konsumpcji. Na jej wzrost z kolei może mieć wpływ efekt programu Rodzina 500 Plus.
ZOBACZ TEŻ: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus
„Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło w tempie 4,7 proc. i było wyższe niż w IV kwartale 2016 r. (wzrost o 4,5 proc.)” - czytamy w materiałach GUS. Urząd dodaje, że aż 3 z 4 proc. wzrostu gospodarczego zawdzięczać należy wpływowi spożycia w sektorze gospodarstw domowych. Wzrost spożycia dobrze widać na wykresie przygotowanym przez GUS (słupki w kolorze fioletowym):
Jeśli chodzi o popyt inwestycyjny, to jego wpływ na wzrost PKB był właściwie żaden. Według ekspertów, to zaskakujący efekt przy dobrej koniunkturze, która trwa obecnie. Jeśli zaś chodzi o eksport, to dzięki niemu da się zauważyć, choć niewielki, to jednak pozytywny wpływ na siłę polskiej gospodarki. Wzrost wartości eksportu wyprzedziła jednak dynamika importu. Wszystko wskazuje więc na to, że to konsumpcja pozostanie przez jakiś czas motorem rozwojowym polskiej gospodarki.
Źródła: strefabiznesu.pl, stat.gov.pl