PKN ORLEN stawia na rozwój petrochemii

2018-06-28 0:00

Uczynienie z Polski eksportera produktów petrochemicznych, stworzenie warunków do rozwoju polskiej nauki, zwiększenie liczby miejsc pracy – takie cele przyświecają nowym inwestycjom polskiego koncernu.

PKN ORLEN chce zainwestować w przemysł petrochemiczny ponad osiem miliardów złotych. To największa w ostatnich latach inwestycja w polskiej branży petrochemicznej. Wszystkie prace z nią związane, mają zostać zrealizowane do 2023 roku.

Koncern wiele spodziewa się po realizacji Programu Rozwoju Petrochemii. Zakłada się, że dzięki niemu uda się jeszcze bardziej scalić rafinerię i petrochemię oraz wzmocnić dywersyfikację przychodów ORLENu w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. Jest o co powalczyć, gdyż w wyniku zakończeniu inwestycji szacowany roczny zysk operacyjny może wzrosnąć aż o 1,5 mld.

Polska spółka w ramach programu zamierza zainwestować w kompleks pochodnych aromatów, znacząco zwiększyć wydajność produkcji olefin i fenolu oraz rozbudować infrastrukturę Badawczo-Rozwojową poprzez inwestycje w Centrum Badawczo-Rozwojowe. Realizacja Programu otworzy Koncernowi przestrzeń do dalszego wydłużenia łańcucha wartości w petrochemii w kolejnych latach, stanowiąc fundament rozwoju tego sektora w Polsce. Petrochemia w ORLENie jest głównym, a dla niektórych produktów jedynym zapleczem surowcowym dla sektora chemicznego w Polsce. Dlatego realizacja Programu będzie impulsem rozwoju dla całej branży i tej gałęzi krajowej gospodarki.

ELEMENT WIĘKSZEJ STRATEGII

Przedstawiciele PKN ORLEN podkreślają, że rozwój petrochemii – to dla spółki całkowicie naturalny kierunek rozwoju. W ten sposób koncern wzmacnia się w branży i skupia się na podstawowym biznesie. Dlatego też założenia programu znajdą się w przygotowywanej aktualizacji strategii PKN ORLEN. Zgodnie z zapowiedziami ogłoszona zostanie jeszcze w tym roku. Z kolei dla polskich użytkowników pomyślna realizacja „petrochemicznego przedsięwzięcia” oznacza pewność, że w przyszłości produkty codziennego użytku, jak reklamówka czy plastikowa butelka będą wytworzone przez polską firmę, a nie zagraniczne przedsiębiorstwo.  

WZMOCNIENIE OBSZARU BADAŃ I ROZWOJU (B+R).

Sukces Programu Rozwoju Petrochemii nie może się udać bez rozbudowy zaplecza B+R oraz rozwoju tej działalności w Koncernie. W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN ORLEN będzie możliwe prowadzenie testów produktowych oraz prac nad udoskonaleniami technologicznymi istniejących i nowych procesów. Koncern będzie też testował własne rozwiązania w tym zakresie. Zaplecze badawcze pomoże też w rozwiązywaniu bieżących wyzwań technologicznych i produktowych,

jak też wyzwań regulacyjnych. Centrum będzie stanowiło doskonałą i unikatową przestrzeń dla współpracy z nauką. To pozwoli wzmocnić także kompetencję i zdolność wdrożeniową polskiej nauki, szczególnie tej w obszarze Chemii. Posiadanie własnego ośrodka badawczego pozwoli ORLENowi skutecznie konkurować z innymi firmami na europejskich rynkach petrochemii.

Program Rozwoju Petrochemii wpisuje się też w już zaplanowane i realizowane w tym roku inwestycje, czyli zakup dodatkowych udziałów w czeskim Unipetrolu oraz przejęcie Grupy Lotos.  


POPYT W GÓRĘ

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach popyt na produkty petrochemiczne będzie dalej wzrastał. Wynika to m.in. z wzrostu gospodarczego oraz poziomu życia. Badania pokazują, że za ponad 20 lat zapotrzebowanie na nie może się nawet podwoić. Także Polska zużywa z roku na rok więcej tworzyw, przez co zapotrzebowanie rynku lokalnego rośnie. Realizacja Programu będzie skuteczną odpowiedzią na ten wzrost. PKN ORLEN zakłada, że nowe inwestycje przyczynią się do wzmocnienia pozycji koncernu zarówno na krajowym jak też na europejskim rynku. Przyniosą też korzyści polskiej gospodarce. Obecnie produkty petrochemiczne, które Koncern mógłby wytwarzać, importuje się do Polski z Niemiec, Rosji czy Węgier. Realizacja Programu przez PKN ORLEN może ten trend odwrócić i Polska z importera stanie się eksporterem. PKN ORLEN zamierza dobrze wykorzystać swoje możliwości w tej dziedzinie. Coraz więcej produktów petrochemicznych w Polsce będzie wykorzystywane w produkcji

tworzyw sztucznych, które w naszym kraju są ciągle towarem deficytowym. Łatwo uświadomić sobie ten wzrost jeśli zaobserwujemy, wszystkie tworzywa sztuczne, które otaczają nas zewsząd. A PKN ORLEN zamierza sprzedawać swoje nowe produkty głównie na rynku lokalnym.

 W STRONĘ EKOLOGII

Realizowane inwestycje PKN ORLEN wpisują się również w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Prognozowany wzrost znaczenia petrochemii, jako głównego źródła dostaw produktów niezbędnych do budowy i zasilania tego typu pojazdów, umożliwi Polsce sprostanie wyzwaniom związanym z rozwojem elektromobilności. 

WIĘCEJ MIEJSC PRACY

Silna polska petrochemia oznacza silną polską gospodarkę. Sektor chemiczny generuje ok. 15% wartości dodanej krajowego przemysłu i zapewnia blisko 500 tysięcy miejsc pracy. Więcej osób zatrudnionych jest jedynie w budownictwie i przemyśle

spożywczym. Wraz z ukończeniem projektowanych inwestycji PKN ORLEN powstaną kolejne stanowiska, gdyż koncern planuje zwiększyć zatrudnienie o ok. 400 pracowników. Zakładając, że jedno nowe miejsce pracy w branży chemiczno- -wydobywczej powoduje powstanie kolejnych 7-8 etatów w całej gospodarce — realizacja programu może przyczynić się do utworzenia niemal 3 tysięcy nowych miejsc pracy.

PARTNEREM MERYTORYCZNYM MATERIAŁU JEST PKN ORLEN

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze