Prezes PKO BP Iwona Duda/Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Prezes PKO BP Iwona Duda/Pieniądze to nie wszystkoRadzi

Szczyt drożyzny już w sierpniu? Prezes PKO BP zdradza, ile może wynieść inflacja

2022-05-25 15:52

Gościem Huberta Biskupskiego w programie "Pieniądze to nie wszystko" była Iwona Duda, prezes PKO Banku Polskiego. W trakcie rozmowy poruszono kluczowe dla Polaków tematy finansowe, czyli przyszłość kredytów hipotecznych, wysokość lokat bankowych, jak i prognozy dotyczące inflacji.

Jak wysoka będzie inflacja i kiedy będzie jej szczyt? Prezes PKO BP Iwona Duda zdradza wyliczenia banku

Iwona Duda, prezes PKO BP w rozmowie z Hubertem Biskupskim w programie "Pieniądze to nie wszystko" przyznała, że obecnie przewidywanie inflacji jest niezwykle trudne i na wszelkie prognozy trzeba brać sporą poprawkę. Powodem niestabilności prognoz ekonomiczny jest obecna sytuacja geopolityczna (czyli wojna na Ukrainie), oraz gospodarcza. Niemniej wskazała, że według szacunków PKO BP szczyt inflacji przypadnie na wakacje, ale nie powinna sięgnąć 20 proc.

- Nasze prognozy szczytu inflacji wynoszą 15 proc., może 15,5 proc. W przypadku średniorocznej, aktualny odczyt według naszych szacunków to 14 proc. Zazwyczaj nasze prognozy się sprawdzają. Natomiast nie pokuszę się o kolejne prognozy, bo sytuacja geopolityczna ma ogromny wpływ. Wiemy dobrze, że wszystkie elementy związane z kosztami energii, surowcami, czyli dotyczące Rosji i Ukrainy, mają wpływ na sytuację na całym świecie - mówiła Iwona Duda dla Super Biznesu.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

PKO BP oferuje opłacalne lokaty i specjalną ofertę dla seniorów

W trakcie rozmowy poruszono również temat wysokich stóp procentowych i dosyć późnej reakcji sektora bankowa w postaci wyższego oprocentowania lokat (mimo tego, że wzrosły koszty kredytów). Iwona Duda przyznała, że obecnie PKO BP oferuje lokaty na poziomie 5,75 proc., zarówno dla nowych, jak i starych klientów. Jednocześnie oferty lokat są bardzo elastyczne, bo bank oferuje zarówno jednomiesięczne, trzymiesięczne, jak i roczne. Do tego jest specjalna oferta dla seniorów, którzy stanowią znaczny odsetek klientów.

- Mamy bardzo dobry produkt, czyli specjalną lokatę dla seniorów - senior plus oprocentowaną na 5,75 proc. na 24 miesiące i to jest szczególny produkt, bo ponad 57 proc. lokat ma ta grupa społeczna, grupa bardzo wrażliwa, stąd stworzyliśmy taką możliwość, bo tego nikt nie ma na rynku - mówiła Iwona Duda.

Sonda
Czy przy większym oprocentowaniu założyłbyś lokatę?

Prezes PKO BP o wsparciu dla kredytobiorców

Iwona Duda została zapytana również o rządową pomoc dla kredytobiorców. Stwierdziła, że jako lider sektora PKO BP, bank był zaangażowany w prace nad rozwiązaniami dla Polaków, bo bezpieczeństwo Polaków w obecnej sytuacji geopolitycznej jest "kluczowe". Temat zastąpienia wskaźnika WIBOR, oraz wakacji kredytowych został jednak oddalony, głównie ze względu na to, że wciąż trwają analizy ekonomistów i również rząd nie podjął ostatecznych decyzji.

Najnowsze