Uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: kaz Wojna zmienia demografię

Wojna zmienia polską demografię. Siedem procent młodzieży pochodzi z Ukrainy

2022-05-19 7:54

Wojna na Ukrainie zmienia polską demografię. Już 7 procent dzieci i młodzież w Polsce pochodzi z Ukrainy - napisał dziennik, kreśląc statystyczny portret uchodźcy. W czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" czytamy, że w danych z rejestru PESEL dotyczących uchodźców z Ukrainy uderza duży udział młodych ludzi. Ukraińcy w wieku do 18. roku życia, których jest ponad 519 tys., to już 7 proc. ogółu młodych ludzi w Polsce. Z danych wynika, że 50 tys. dzieci ma do dwóch lat, a ponad 100 tys. jest w wieku przedszkolnym.

"360 tys. dzieci w wieku szkolnym może być wyzwaniem dla systemu edukacji. Jak wynika ze statystyk szkolnych, obecnie z tej liczby niemal 200 tys. jest w naszych szkołach" - podało "DGP". Pytani przez dziennik eksperci podkreślają, że gdyby uchodźcy, lub ich spora część, zostali, byłby to potężny zastrzyk dla polskiej demografii. Sami młodzi Ukraińcy zarejestrowani obecnie w systemie PESEL to półtora rocznika polskich dzieci i młodzieży.

Według danych Straży Granicznej od 24 lutego br., czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę, polską granicę przekroczyło już ponad 3,41 mln osób, z których większość stanowią kobiety i dzieci. Polska jest od początku głównym kierunkiem. Część uchodźców wyjeżdża dalej, do państw Europy Zachodniej, część zdecydowała się na powrót do domu. Większość zostaje w Polsce, aby po zakończeniu wojny móc wrócić do swojego kraju.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Wnioski o 500+

Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków o 500+, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci. Jak informuje ZUS, zostało wypłacone 266 mln zł (na ok. 196 tys. wniosków), a 13 maja – kolejne 110,3 mln zł (na ponad 114 tys.). 

– To świadczenia realizowane według naboru na okres 2021/2022. Kwoty są wypłacane z wyrównaniem, czyli za więcej niż jeden miesiąc – tłumaczył w rozmowie z "DGP" Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. I dodaje, że wypłata w ramach kolejnego naboru będzie realizowana od czerwca 2022 r. do maja 2023 r. Warunkiem przyznania 500+ jest posiadanie numeru PESEL, konta w banku oraz polskiego numeru telefonu. 

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Najnowsze