Lekarze wynagrodzenie

i

Autor: Super Express Zarobki pielęgniarek i personelu medycznego wzrosną od lipca 2022. Pielęgniarka zarobi ponad 7 tys. złotych

Podwyżki w służbie zdrowia. Zarobki pielęgniarek i personelu medycznego wzrosną od lipca 2022. Pielęgniarka zarobi ponad 7 tys. złotych

2022-05-18 17:00

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Przewiduje on podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ale też salowych i sekretarek medycznych. Najwyższe podwyżki 41 proc. otrzymają pielęgniarki ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji. Najniższe pracownicy działalności podstawowej, inni niż medyczni z wykształceniem średnim.

Podwyżki dla medyków. Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia

Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Rada Ministrów zajęła się projektem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. "Dziękuję Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla polskich medyków, która gwarantuje systematyczny wzrost pensji. Uwzględniamy w niej istotną rolę pielęgniarek" – napisał na Twitterze szef MZ.

Zarobki pielęgniarek od lipca 2022. Przełom w wynagrodzeniach dla tej grupy służby medycznej

Premier o służbie zdrowia: "aby leczyć, potrzebujemy lekarzy"

Resort podnosi, że zaproponowane rozwiązania są realizacją ustaleń zawartych w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r. Projekt – jak podawało MZ – zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy o od 17 proc. do 41 proc., przy czym średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie od lipca o 30 proc. Podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu 2022 r. dla pracowników ochrony zdrowia kosztować będą ponad 7 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni wcześniej mówił, że "aby leczyć, potrzebujemy przede wszystkim lekarzy". - Przed 2015 rokiem, przez poprzednie 20 lat, wyjechało z Polski ponad 20 tysięcy lekarzy. To był bardzo chory, nomen omen, trend i niedobra, niezdrowa sytuacja. Wykształcenie lekarza kosztuje, więc relatywnie niezamożna Polska w ten sposób łożyła środki na bogatą Szwecję, Niemcy i Wielką Brytanię, i inne kraje oczywiście - mówił.

Sonda
Czy byłeś/aś kiedyś w sanatorium w ramach NFZ?
EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Przełomowa ustawa - kształcimy coraz więcej lekarzy

- Mogę dziś z dumą powiedzieć, że mamy 20 tysięcy więcej lekarzy; od 2015 roku przybyło już 20 tys. lekarzy. Na najróżniejsze sposoby kształcimy też lekarzy dzisiaj i z zagranicy, ale również przede wszystkim zachęcamy Polaków do kształcenia na kierunkach medycznych - stwierdził premier Morawiecki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze