Putin

i

Autor: Bartosz KRUPA/East News; AP Polska dostanie gaz LNG z USA. Putin jest wściekły

Polska dostanie gaz LNG z USA. Putin jest wściekły

2022-05-18 13:05

Na dwie dekady związać się mamy z USA poprzez dostawy LNG. Skala jest nieporównywalnie mniejsza, ale znaczenie strategiczne poważne. Kluczem jednak są trzecie wrota tzw. Bramy Północnej - pływający terminal gazowy w Gdańsku. Kłopot w tym, że wciąż jeszcze go nie mamy.

USA dostarczy Polsce gaz

W związku z podpisanym kontraktem jamalskim w 1996 roku Rosja przez wiele lat dostarczała Polsce gaz ziemny. Łącznie było go 161 mld m sześc. na rok. Umowa wygasa 31 grudnia bieżącego roku i jak wyznał w rozmowie dla portalu money.pl dr Przemysław Zaleski Polska była zobowiązana wypowiedzieć jedną z największych umów do listopada 2019 roku. Celem tego była chęć nie przedłużania jej o kolejne 3 lata. Na chwilę obecną nasz kraj jako alternatywę bierze pod uwagę dostawy z USA, jednak, aby były one możliwe niezbędna jest tzw. Brama Północna w Gdańsku, która odegra kluczową rolę w dostarczaniu gazu.

Polska zainwestuje w dostawy LNG z USA. Kluczowa będzie Brama Północna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło porozumienie dotyczące dostawy gazu z USA, w którym najważniejszą rolę odegra Brama Północna, czyli pływający terminal w Gdańsku. USA będzie dostarczać Polsce ok 3 mln ton gazu rocznie ze swoich gazoportów w Luizjanie lub Teksasie. Pierwsza dostawa ma nastąpić nie wcześniej po 2027 roku.

16 maja bieżącego roku prezes PGNiG SA powiedziała, że przedsiębiorstwo zamierza podjąć działania, dzięki którym wizja dostawy gazu z USA do Polski będzie w przyszłości realna do zrealizowania. Bierze pod uwagę uruchomienie do tego czasu Bramy Północnej w Zatoce Gdańskiej.

Express Biedrzyckiej - Jakub Wiech: Europa będzie chciała wrócić do handlu z Rosją

Polska odcina się od Rosji? USA dostawcą gazu ziemnego

Umowa na dostarczanie gazu ziemnego z Rosji wygasa jeszcze w obecnym 2022 roku, po czym Polska planuje duże inwestycje związane z rozwojem infrastruktury gazowej. Głównie chce się skupić na odbieraniu, jak i wysyłaniu skroplonego gazu. W rozmowie dla portalu money.pl dr Zaleski podkreślił, że dywersyfikacja z wielu kierunków jest korzystna.

“Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na gaz, zapewnienie dodatkowych możliwości jest konieczne” - powiedział w rozmowie dr Zalewski

PGNiG poinformował, że dzięki terminalowi skraplającego Cameron LNG Polska będzie otrzymywać 2 mln ton, a poprzez terminal Port Arthur LNG 1 mln ton rocznie. Umowa będzie się opierała na zasadzie free-on-board, co oznacza, że to do Polski będzie należeć odbiór jak i transport surowca.

Kiedy Polska otrzyma gaz z USA? Terminal w Gdańsku jeszcze nie powstał

Realizacja umowy będzie mogła się rozpocząć nie wcześniej niż w 2027 roku. Do tego czasu musi powstać gdański FSRU. Wprawdzie przeprowadzono już pierwszą procedurę, która miała na celu sprawdzić, jakie jest zainteresowanie korzystaniem terminalu, jednak fizycznie jeszcze go nie ma i na chwilę obecną nieznany jest termin jego oddania. Podczas wizyty na Litwie 5 maja 2022 roku prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień wyjawił, że prawdopodobnie jest możliwość przyspieszenia projektu. Proces natomiast będzie musiał spełniać szereg odpowiednich warunków.

Polska ma w planach budowę infrastruktury rurociągowej, dzięki której możliwy będzie m.in. przesył gazu po całym kraju. Są to trzy inwestycje: gazociąg Kolnik i dwa gazociągi Gustorzyn-Wicko w odcinkach Gardeja-Kolnik i Gustorzyn-Gardeja. Ten pierwszy będzie mierzył 35 km, dwa pozostałe 86 km i 128 km. - podaje portal money.pl

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Najnowsze