Polska przygotowana na porzucenie rosyjskiego gazu. To wyjątek w Europie

2022-05-18 8:05
gaz, gazociąg
Autor: SHUTTERSTOCK gaz, gazociąg

Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które są dobrze przygotowane na porzucenie gazowej zależności od Rosji, dzięki decyzjom inwestycyjnym – mówi Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej w wywiadzie opublikowanym w "Rzeczpospolitej".

Odejście od paliw z Rosji to wyższe ceny energii

Na pytanie gazety, czy Europa poradzi sobie bez rosyjskich surowców, Birol odpowiedział: "Zakaz importu ropy, a następnie być może i gazu rosyjskiego wynika z europejskich wartości. Nie będzie to jednak łatwe. Przez ostatnie dekady Europa uzależniała się od paliw z Rosji. Nie można zmienić całego systemu energetycznego w jedną noc. Zmiana łańcucha dostaw będzie wiązała się niewątpliwie z wyższymi cenami energii".

Fatih Birol pytany przez "Rz", czy Rosja da radę przekierować dostawy ropy do Azji, odpowiedział: "Do pewnego stopnia – tak. Nie będzie to takie łatwe ze względu na wciąż duże braki w infrastrukturze. Dlatego też utrata Europy jako rynku zbytu ropy będzie dużym ciosem wymierzonym w rosyjski sektor surowcowy. Z naszych szacunków wynika, że w drugiej połowie bieżącego roku wydobycie ropy w Rosji spadnie o ponad 3 mln baryłek dziennie. Tylko część ropy zostanie przekierowana na inne rynki, przede wszystkim w krajach azjatyckich".

Jego zdaniem oznacza to duże wyzwanie dla rynku ropy i gazu. "To będzie ekstremalnie ciężkie. Potrzebujemy importu ropy z wielu innych kierunków, potrzebujemy również zwiększenia roli magazynowania ropy i racjonalnego wykorzystywania zapasów. Jeśli nie podejmiemy środków zaradczych – zwłaszcza dla sektora gazu – niewykluczone, że sytuacja ta może się skończyć reglamentowaniem surowca dla dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza w największych krajach europejskich" - zaznaczył dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Ile kosztuje gaz ziemny?

Gaz ziemny we wtorek po południu w holenderskim hubie TTF podrożał w kontraktach czerwcowych o 2,84 proc. do 95,5 euro z MWh. W kontraktach lipcowych gaz ziemny również drożeje w holenderskim hubie TTF o 5,21 proc. do prawie 100,3 euro za MWh. W poniedziałek na zamknięciu gaz ziemny kosztował w kontraktach czerwcowych 92,86 euro za MWh, a w lipcowych 95,3 euro za MWh. 

Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze