Michał Sołowow

i

Autor: Piort Tracz / Reporter Sołowow od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków

Najbogatszy Polak sprzedał swój majątek w Rosji. Sołowow pozbył się fabryk Cersanitu

2022-05-18 12:36

Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków już na początku kwietnia trafił na tzw. "listę wstydu" po tym, jak należąca do niego firma Cersanit nie wycofała się z rosyjskiego rynku. Jednak już po trafieniu na listę największy producent płytek ceramicznych zapowiedział wstrzymanie nowych inwestycji z Rosji. Tym samym firma trafiła na listę przedsiębiorstw, które "kupują czas". Teraz jak podaje "Puls Biznesu" trzy rosyjskie zakłady Cersanitu mają już nowego właściciela - Sangre International ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Michał Sołowow pozbył się rosyjskich aktywów

Na początku kwietnia Cersanit ogłosił, że jego zarząd oraz właściciel, Michał Sołowow, prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży rosyjskiego majątku spółki. Zgodnie z kwietniową informacją Cersanitu trwające już trzy tygodnie rozmowy prowadzone były z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji. "Okazuje się, że rosyjskie aktywa... sprzedała już kilka tygodni temu" - podaje środowy "Puls Biznesu".

- Niedługo po opublikowaniu komunikatu o negocjacjach w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów Cersanitu w Rosji sfinalizowaliśmy transakcję. Nabywcą jest instytucja finansowa z jednego z państw Bliskiego Wschodu - mówi w rozmowie z "PB" Maciej Gorzeliński, który reprezentuje spółki należące do Michała Sołowowa.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Najbogatszy Polak. Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowany jest przez "Forbes" na 15,6 mld zł. zaczynał imając się wielu różnych zajęć - prowadził sklepik z bułkami, mył szyby aut na stacjach benzynowych, dorabiał w warsztacie samochodowym. Na studiach zaczął handlować autami, a zarobione pieniądze zainwestował w firmę budowlaną, którą później sprzedał francuskiemu potentatowi z branży budowlanej. Tak właśnie wyglądał model biznesowy Sołowowa - rozkręcał biznesy, po czym je sprzedawał, aby reinwestować.

Sieć supermarketów budowlanych sprzedał brytyjskiemu koncernowi. Przykładów można mnożyć. W 1998 r. zainwestował w firmę Cersanit produkującą wyposażenie do łazienek. Firma od 2002 roku ma trzy fabryki w okolicach Moskwy. Po tym, jak Yale University opublikowała listy firm, które po wybuchu wojny na Ukrainie dalej prowadzą działalność w Rosji, spółka Cersanit poinformowała, że 24 lutego niezwłocznie wycofała wszystkie swoje warte 83 mln euro inwestycje, zarówno te planowane, jak i będące w trakcie realizacji. 

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?

Biznesy Sołowowa

Michał Sołowow ma w swoim portfolio wiele gigantycznych marek. W 2002 r. założył sieć fast foodów z daniami z ryb — North Fish. W 2006 r. wszedł w branżą chemiczną, nabywając oświęcimską spółkę Dwory S.A. Ta z czasem została przekształcona w koncern chemiczny Synthos, który w 2019 r. zapowiedział wybudowanie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Sołowow działa także w branży meblowej. Komfort - sieć sklepów z panelami, dywanami, podłogami drewnianymi i wykładzinami posiada w Polsce ponad 150 sklepów. Ale to nie wszystko. Sołowow zainwestował m.in. w OncoArendi, firmę biotechnologiczną, która odkrywa i opracowuje nowe leki do wczesnych etapów badań klinicznych. Michał Sołowow posiada kilkanaście spółek w swojej grupie kapitałowej i zatrudnia ok. 16 tysięcy pracowników. W przeciwieństwie do wielu innych inwestorów Sołowow unika zakładania podmiotów gospodarczych w tzw. rajach podatkowych, wszystkie jego spółki zarejestrowane są w Polsce. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze