Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - w jakich bankach?

i

Autor: Getty Images Kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego?

Kredyt bez wkładu własnego. Zasady przyznawania. Ekspert wyjaśnia

2022-05-17 20:35

Kredyt bez wkładu własnego - będą zmiany, które uelastycznią Mieszkanie bez wkładu własnego, chodzi m.in. o urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu i umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego - zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 26 maja wejdzie w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Przepisy umożliwią objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania, nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Kredyt bez wkładu własnego. Spłata rodzinna

W przypadku powiększenia gospodarstwa domowego możliwa będzie spłata rodzinna przez Bank Gospodarstwa Krajowego - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka. Podczas konferencji prasowej Buda zwrócił uwagę, że od czasu uchwalenia przepisów w listopadzie ub.r. wiele się zmieniło, m.in. wzrosły stopy procentowe i ceny nieruchomości, spadło zainteresowanie zaciąganiem kredytów hipotecznych. Minister rozwoju zapowiedział zmiany, które mają uelastycznić i uatrakcyjnić program. Będzie to możliwość wniesienia większego wkładu własnego (według wchodzących w życie przepisów jest to do 10 proc.). 

"Proponujemy, by każdy kto będzie miał wkład własny nawet do 20 proc., również był objęty programem. Nie będzie wtedy miał gwarancji (zastępującej wymóg wniesienia wkładu własnego, PAP), bo nie będzie takiej potrzeby, ale będzie się kwalifikował do rodzinnych spłat. Jak ktoś ma 17 proc. wkładu, to 3 proc. będzie gwarantowane przez BGK. Więc jeśli ktoś chce mieć więcej wkładu własnego, będzie miał taką możliwość" - poinformował Buda.

EKG 2022. Grzegorz Puda. Kiedy dostaniemy pieniądze z Unii na Krajowy Program Odbudowy?

Kredyt bez wkładu własnego. Dla kogo program?

Przekazał, że w związku ze wzrostem cen mieszkań planowane jest też urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu. "Chcemy podnieść ten wskaźnik odtworzeniowy lokalu z 1,3 do 1,4 na rynku pierwotnym i 1,2 do 1,3 na rynku wtórnym. To znaczy, że pula mieszkań, którą będziemy mogli kupić w ramach tego programu, będzie większa na rynku, w związku z tym zakładamy, że zainteresowanie będzie większe" – powiedział Buda.

Dodał, że to oznacza, że program będzie kierowany do dwóch grup odbiorców: bez wkładu własnego i potrzebną gwarancją BGK oraz dla tych, którzy mają wkład własny, ale chcą w przyszłości skorzystać z dopłat rodzinnych przy urodzeniu się drugiego i kolejnego dziecka. Jak mówił minister rozwoju, kolejna propozycja, która ma być wprowadzona później, w 2023 r., po ustabilizowaniu się stóp procentowych, to preferencje dla kredytów o stałej stopie procentowej.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Kredyt bez wkładu. Udzielanie gwarancji

Proces zawierania z bankami umów, umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych, rozpocznie się z dniem 27 maja br. – poinformował 16 maja Bank Gospodarstwa Krajowego. - Prace nad wdrożeniem do oferty BGK gwarancji wkładu własnego i spłat rodzinnych trwają. BGK ze swojej strony zapewnia wszelkie potrzebne środki i rozwiązania, żeby Program rządowy "Mieszkanie bez wkładu własnego" w zakresie gwarancji i spłat rodzinnych mógł rozpocząć się w wyznaczonym terminie – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi na pytanie PAP. –

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze