Polacy kupują gorszy, ale tańszy chleb. To efekt drożyzny

2022-05-18 14:58
Piekarnia
Autor: Karol Makurat/REPORTER Polacy kupują gorszy, ale tańszy chleb. To efekt drożyzny

Polaków nie stać na drogi chleb! Ogromny wzrost kosztów energii i surowców już przekłada się na pieczywo droższe o 30 proc. W tej sytuacji coraz więcej osób woli tańsze produkty z dużych sieci niż z piekarni.

Wysokie ceny chleba. Polacy wolą kupić gorszy, ale tańszy

Obecną inflację mocno odczuła branża piekarniczo-cukiernicza. Drożeją surowce, ale i same wytwarzane produkty przez co klienci decydują się kupować tańsze wyroby. Właściciele firm apelują, że z powodu coraz wyższych cen energii i mąki ich branża może zacząć podupadać. Już teraz obserwują, na jakie produkty wybierają ich klienci. W przypadku pieczywa, konsumenci zaczęli kupować tańszy chleb, mimo jego gorszej jakości.

Dużo piekarni kończy swoją działalność. Powód? Drożyzna

Jak podaje portal “Rzeczpospolita” rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet Tomasz Starzyk wyjawił, że w bieżącym roku mieszkańcy Polski zarejestrowali 84 piekarnie, natomiast 77 zakończyło działalność. Rynek piekarniczo-cukierniczy urósł o niespełna 0,2 proc. Jak zauważa jest to pierwsza taka sytuacja od 2016 roku, w którym to została odnotowana najniższa ilość piekarni w Polsce.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

“Dzisiaj możemy mówić już nie o poważnym spowolnieniu, ale o stagnacji”- ostrzega w "Rzeczpospolitej" Tomasz Starzyk

Polacy kupują gorszy, ale tańszy chleb. Powód? Drożyzna

Według danych widowni Dun & Bradstreet przygotowanych dla “Rzeczypospolitej” obecnie za 1 kg chleba musimy zapłacić ok 7,50 zł, a jeszcze rok temu jego cena wynosiła ok 5,80 zł. W przypadku 50 g bułki kajzerki trzeba wydać 0,65 gr. W kwietniu 2021 roku było to 0,59 gr. Eksperci apelują, że latem ceny żywności wzrosną jeszcze o 30 proc. 

Na podstawie tych danych nie sposób się dziwić, dlaczego sektor sklepów piekarniczo-cukierniczych już teraz ma kłopoty. Klienci nierzadko decydują się zrezygnować z pobliskiej, dotychczas często odwiedzanej piekarni, po to, aby zrobić zakupy w marketach, gdzie ceny są niższe. Oczywiście, jakość tych wyrobów jest znacznie gorsza, jednak jak można zaobserwować konsumenci w dobie obecnej inflacji wolą zakupić gorszy produkt, ale o wiele tańszy.

Ceny chleba poszły w górę. Piekarnie upadną?

Od kilku lat obserwujemy likwidacje małych i średnich piekarni, na te miejsce powstają w dyskontach pseudopiekarnie, które odpiekają mrożone pieczywo. To się odbywa kosztem małych rodzinnych firm – mówi Stefan Putka dla dziennika “Rzeczpospolita”

Czy panująca drożyzna spowoduje, że piekarnie i cukiernie zaczną się zamykać? Właściciele takich przedsiębiorstw obawiają się najgorszego i zachęcają do wspierania swoich mniejszych firm, w których klienci mogą zakupić świeże, wysokiej jakości pieczywo.

Sonda
Obawiasz się, że nie będzie cię stać na chleb?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze