pszenica

i

Autor: Shutterstock Zmiany klimatu wpływają także negatywnie na uprawy tak istotnych dla całej ludzkości pszenicy, ryżu czy kukurydzy. Do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na ich uprawy ma wzrosnąć o 33 proc.

Czy światu grozi głód? Alternatywy dla transportu zboża przez Ukrainę

2022-05-18 7:42

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

Wojna w Ukrainie: Dostawy zboża

„Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy” – informuje CNN. Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje „szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem”. Zdaniem dyplomatów kwestia ta będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania w ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, któremu w środę i czwartek w Nowym Jorku będzie przewodniczył sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Jak poinformował Ukrinform, stała przedstawiciel USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przekazała, że administracja w Waszyngtonie współpracuje z Kongresem nad przyjęciem pakietu odpowiedzi na zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, który zapewni wykorzystanie 11 mld USD w ciągu najbliższych trzech lat. Ambasador Linda Thomas-Greenfield relacjonowała także dyskusje na szczeblu międzynarodowym dotyczące możliwości utworzenia korytarzy humanitarnych dla transportu produktów spożywczych z Ukrainy.(PAP)

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

ONZ: wojna na Ukrainie może pogłębić kryzys żywnościowy w Afryce

Agencje ONZ ostrzegają, że wzrost cen spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę pogorszy kryzys żywnościowy w Afryce, w której już teraz dziesiątki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie wskutek pandemii Covid-19, konfliktów zbrojnych, zmian klimatu i kryzysów ekonomicznych. W powodu niewidzianej od ponad 40 lat suszy w Rogu Afryki może umrzeć z głodu ponad 2 mln dzieci - informował pod koniec kwietnia zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths. W Etiopii do głodu setek tysięcy osób przyczyniła się trwająca tam wojna domowa. Głodem zagrożonych jest też kilka milionów mieszkańców Sudanu Południowego, który wiosną nawiedziły największe od pokoleń powodzie - pisze we wtorek agencja Reutera.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Dodaje, że w obliczu największego w historii kryzysu żywnościowego stoi też Afryka Zachodnia. Region zmaga się z islamistycznymi rebeliami, przez które miliony mieszkańców Burkiny Faso, Mali, Nigru i Nigerii musiało opuścić swoje domy. Dodatkowym zagrożeniem są wiązane z globalnym ociepleniem susze i powodzie. Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej pogarsza tę tragiczną sytuację - podkreśla Reuters. Agencja przypomina, że wojna zakłóciła transport na Morzu Czarnym, głównej trasie wywozu zboża z Rosji i Ukrainy oraz zmniejszyła eksport towarów spożywczych z tych krajów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze