Mieszkanie

i

Autor: Pixabay Iława. Młody mężczyzna ukradł sprzęty z wynajmowanego mieszkania. Jeden z nich był... prezentem dla mamy

Planujesz kupno mieszkania? Ceny będą rosły! „Boom to mało powiedziane”

2021-06-22 14:19

W danych GUS o liczbie wydanych pozwoleń i liczbie rozpoczętych budów mieszkań widać, że na rynku deweloperskim mamy do czynienia z boomem. W najbliższych kwartałach ceny mieszkań będą rosły – prognozują ekonomiści PKO BP. Jak podał GUS liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju, wzrosła o 92 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 10 proc.

Liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia wzrosła o 53 proc. w skali roku oraz o 9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. "Boom to mało powiedziane. Rynek deweloperski z przytupem odpowiada na rosnący popyt. Oczywiście nie widać tego jeszcze w produkcji, ale w pozwoleniach i rozpoczętych budowach już zdecydowanie tak" - oceniają ekonomiści PKO BP. 

Wzrost cen mieszkań (w ujęciu rocznym) nieco spowolnił w drugiej połowie 2020 roku. Jednak w najbliższych kwartałach można spodziewać się, że tempo wzrostu cen będzie wyższe. "W scenariuszu bazowym zakładamy stopniowe wzmocnienie tendencji wzrostowych cen mieszkań w kolejnych kwartałach 2021" - czytamy w raporcie PKO BP.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Zdaniem autorów raportu, czynnikami wskazującymi na wzrost cen - w granicach 8-10 proc. w perspektywie roku - są m. in.: wysoki popyt na mieszkania oraz wzrost kosztów budowy. Wysoki popyt na mieszkania silnie wspierają rekordowo niskie stopy procentowe. Kolejnym czynnikiem jest zakupu mieszkań z intencją ochrony oszczędności przy oczekiwanym dłuższym okresie podwyższonej inflacji w Polsce.

Do tego dochodzą wspomniane już czynniki związane ze wzrostem kosztów budowy – wysokie ceny działek, rosnące koszty materiałów, presja kosztowa przy konkurencji o pracowników i wynajem sprzętu z innymi segmentami budownictwa.

Sonda
Czy planujesz kupno mieszkania

Autorzy raportu wskazują także na rolę czynników regulacyjnych, czyli zaostrzone od 2021 roku normy dotyczące efektywności energetycznej budynków oraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, którego koszty deweloperzy uwzględnią w cenach mieszkań.

Wszystko to sprawia, że tempo wzrostu cen mieszkań prawdopodobnie przyspieszy w kolejnych kwartałach. Czynnikiem, który może w pewnym zakresie stabilizować tendencje wzrostowe jest duży portfel mieszkań z terminem oddania do użytku w obecnym i przyszłym roku. Hamująco oddziałuje też nadal niepewna sytuacja na rynku najmu mieszkań, czytamy w raporcie PKO BP.

Dwa ulubione wakacyjne kraje Polaków bez testów i zaświadczeń o szczepieniach

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany