Planujesz kupno mieszkania? Ceny będą rosły! „Boom to mało powiedziane”

2021-06-22 14:19
Mieszkanie
Autor: Pixabay Iława. Młody mężczyzna ukradł sprzęty z wynajmowanego mieszkania. Jeden z nich był... prezentem dla mamy

W danych GUS o liczbie wydanych pozwoleń i liczbie rozpoczętych budów mieszkań widać, że na rynku deweloperskim mamy do czynienia z boomem. W najbliższych kwartałach ceny mieszkań będą rosły – prognozują ekonomiści PKO BP. Jak podał GUS liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju, wzrosła o 92 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 10 proc.

Liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia wzrosła o 53 proc. w skali roku oraz o 9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. "Boom to mało powiedziane. Rynek deweloperski z przytupem odpowiada na rosnący popyt. Oczywiście nie widać tego jeszcze w produkcji, ale w pozwoleniach i rozpoczętych budowach już zdecydowanie tak" - oceniają ekonomiści PKO BP. 

Wzrost cen mieszkań (w ujęciu rocznym) nieco spowolnił w drugiej połowie 2020 roku. Jednak w najbliższych kwartałach można spodziewać się, że tempo wzrostu cen będzie wyższe. "W scenariuszu bazowym zakładamy stopniowe wzmocnienie tendencji wzrostowych cen mieszkań w kolejnych kwartałach 2021" - czytamy w raporcie PKO BP.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Zdaniem autorów raportu, czynnikami wskazującymi na wzrost cen - w granicach 8-10 proc. w perspektywie roku - są m. in.: wysoki popyt na mieszkania oraz wzrost kosztów budowy. Wysoki popyt na mieszkania silnie wspierają rekordowo niskie stopy procentowe. Kolejnym czynnikiem jest zakupu mieszkań z intencją ochrony oszczędności przy oczekiwanym dłuższym okresie podwyższonej inflacji w Polsce.

Do tego dochodzą wspomniane już czynniki związane ze wzrostem kosztów budowy – wysokie ceny działek, rosnące koszty materiałów, presja kosztowa przy konkurencji o pracowników i wynajem sprzętu z innymi segmentami budownictwa.

Autorzy raportu wskazują także na rolę czynników regulacyjnych, czyli zaostrzone od 2021 roku normy dotyczące efektywności energetycznej budynków oraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, którego koszty deweloperzy uwzględnią w cenach mieszkań.

Wszystko to sprawia, że tempo wzrostu cen mieszkań prawdopodobnie przyspieszy w kolejnych kwartałach. Czynnikiem, który może w pewnym zakresie stabilizować tendencje wzrostowe jest duży portfel mieszkań z terminem oddania do użytku w obecnym i przyszłym roku. Hamująco oddziałuje też nadal niepewna sytuacja na rynku najmu mieszkań, czytamy w raporcie PKO BP.

Dwa ulubione wakacyjne kraje Polaków bez testów i zaświadczeń o szczepieniach

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE