Kopalnia i elektrownia Turów

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Zamiast wygaszać elektrownie węglowe, Polska uruchamia kolejne ich bloki. Energetyka węglowa staję się coraz bardziej kosztowna i musimy więcej płacić za prąd

Kolejna awaria w elektrowni! Pożar w Bełchatowie to nie wszystko. O włos od olbrzymiej tragedii

2021-06-11 14:36

Jak się okazuje elektrownia Bełchatów to nie jedyne miejsce związane z polską elektrownią, które borykało się w ostatnim czasie z problemami, okazuje się, że pożar miał też miejsce w elektrowni Jaworzno. Bussines Insider Polska donosi, że w lutym tego roku w młynie bloku energetycznego Jaworzno pojawił się ogień, a ściany nagrzały się tak bardzo, że groziło wybuchem. Ucierpieć mogło bardzo wielu ludzi.

Nie tylko elektrownia Bełchatów miała problemy, pożar wybuchł też w Jaworznie

Jak podaje Bussines Insider Polska w lutym 2021 roku w elektrowni Jaworzno miała miejsce awaria, która mogła zagrozić życiu i zdrowiu wielu ludzi. W młynie bloku energetycznego Jaworzno pojawił się ogień, ściany rozgrzały się do ponad 500 stopni, co groziło wybuchem. Zawiadujący tą elektrownią Tauron broni się, ale jednocześnie nie dementuje tych doniesień. Informatorzy serwisu donoszą, że podobne problemy są w Jaworznie na porządku dziennym i nie była to pierwsza tego typy awaria. Tym razem doszło do wycieku oleju hydraulicznego, który znalazł się na rozgrzanej instalacji. Jak do tego doszło? 

Elektrownia Jaworzno: Blok, który uległ awarii został oddany do użytku w 2020 roku

Blok energetyczny w elektrowni Jaworzno, o którym mowa to jedna z ostatnich wielkich inwestycji w energetykę węglową w Polsce. Został oddany do użytku w 2020 roku, firma Rafako, która odpowiadała za jego wykonanie miała problem z dotrzymaniem terminów. Blok może wytworzyć do  6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co zapewnia prąd ok 2,5 mln. gospodarstw domowych w kraju.

Według ostatnich doniesień medialnych, pomimo że blok pracuje zgodnie z parametrami technicznymi to może w nim dochodzi do wielu nieprawidłowości. Osobną sprawą jest fakt ciągłego konfliktu pomiędzy pomiędzy wykonawcą a zamawiającym, co może skutkować jego wyłączeniem w najbliższej przyszłości. Chodzi oczywiście o spór pomiędzy właścicielem Nowego Jaworzna, czyli Grupą Tauron, a wykonawcą bloku firmą Rafako. 

"Tym razem sprawy zaszły już tak daleko, że spółka wykonawcza grozi cofnięciem gwarancji technicznych. W efekcie Tauron zostanie pozbawiony również gwarancji finansowej, bo brak gwarancji technicznej oznacza, że ubezpieczyciel przestaje gwarantować wypłatę pieniędzy z tytułu np. gwarancji dobrego wykonania" - wyjaśnia informator BIP.

Rafako miało grozić Tauronowi cofnięciem gwarancji. Konflikt narasta głównie z powodu niekompetentnych działań, których podobno mieli dopuścić się pracownicy firmy Tauron. Najpoważniejszym z nich ma być brak decyzyjności, a także doświadczenia, co w lutym mogło doprowadzić do olbrzymiej tragedii. 

"Są sytuacje, że eksploatujący nie wiedzą, jaką podjąć decyzje, w jednym przypadku taki brak działań mógł skończyć się tragicznie" - zaznacza informator.

"W młynie pojawił się ogień, ściany rozgrzały się do ponad 500 stopni, co groziło wybuchem i zagrożeniem życia ludzi. Ale mimo że pojawił się ogień w młynie i powinien on zostać natychmiast wyłączony, bo blok mógł być eksploatowany bez niego, nikt w dyspozytorni nie podjął takiej decyzji. Pożar był znaczny, a można go było uniknąć w zarodku" - dodaje.

Sonda
Czy Polska powinna zapłacić Czechom 40-45 mln euro za wycofanie skargi z TSUE?
E-Polska. Debata: Innowacyjność kluczem do sukcesu
Najnowsze