Intel nie wybuduje fabryki we Wrocławiu

i

Autor: wizualizacja Intel Corporation

Inwestycje

Po Intelu kolejne zagraniczne firmy będą się wycofywać z Polski? "Szerszy trend"

2024-09-18 7:54

Niedawno amerykański gigant Intel wycofał się z budowy fabryki w Polsce, oraz Niemczech. Jak podaje "Puls Biznesu" to element szerszego zjawiska i tym samym przemija fala dużych inwestycji zagranicznych. Ma być to efekt globalnej recesji w przemyśle, obniżenia zysków firm i rosnących kosztów w Polsce.

Intel zrezygnował, ale to nie koniec. Fala rezygnacji z zagranicznych inwestycji

Dziennik podaje, że w ciągu sześciu miesięcy do lipca napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł 4,2 mld EUR, wedle wstępnych danych bilansu płatniczego. "Jest to wartość najniższa od października 2017 r." – podkreśla "PB" i konkluduje, że "mija stopniowo fala popularności Polski, w czasie której w naszym kraju lokowano dużo więcej inwestycji niż w innych gospodarkach Europy Środkowej".

Jak wskazuje autor tekstu, ta fala była złożona z wielu czynników: dużych nadwyżek finansowych firm, reinwestowanych lokalnie, bardzo dobrej koniunktury w przemyśle w latach 2020-22, reorganizacji łańcuchów dostaw, rozbudowy potencjału związanego ze wsparciem Ukrainy, a także z atrakcyjnych kosztów pracy.

Jego zdaniem, teraz wiele z tych czynników osłabło: zyski firm są dużo niższe, koniunktura w przemyśle jest bardzo słaba (problemy finansowe Intela nie są odosobnione), koszty pracy są wyraźnie wyższe.

- Jesteśmy w takim momencie cyklu, który bardzo nie sprzyja bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (w przeciwieństwie do inwestycji portfelowych, które trzymają się nieźle). I generalnie nie sprzyja inwestycjom firm ogółem – czytamy w "PB".

FORUM EKONOMICZNE 2024 - Krzysztof Paszyk - Pomysł Lewicy zniszczy polskie firmy PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO

QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Pytanie 1 z 15
Co to były "teksasy"?
QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze