Poczta Polska

i

Autor: Poczta Polska Poczta Polska

Poczta Polska wstaje z kolan! Zanotowała najlepszy wynik od dekady. Kto jej pomógł?

2022-07-13 7:37

Poczta Polska osiągnęła w ubiegłym roku ponad 177 mln zysku, co jest najlepszym wynikiem od dekady. Jak jednak zauważa "Rzeczpospolita" to wcale nie oznacza, że państwowe przedsiębiorstwo odbiło się od dna. Sporego wsparcia poczcie udzieliło państwo.

Poczta Polska wypracowała najlepszy zysk od dziesięciu lat

"Nierentowne placówki, uciekająca konkurencja w branży paczek, dołujący rynek listów, tysiące pracowników domagających się podwyżek. Wydawałoby się, że sytuacja Poczty Polskiej jest daleka od doskonałości, tymczasem państwowa spółka opublikowała wyniki finansowe za 2021 r., które zaskakują. Operator wypracował bowiem potężny zysk netto i to po słabiutkim roku 2020, który przyniósł firmie aż 119 mln zł straty" – podaje środowa "Rzeczpospolita".

Dziennik informuje, że Poczta Polska utrzymała wielkość przychodów z lat poprzednich, bo ze sprzedaży wygenerowała 6,3 mld. Jednak z upublicznionych właśnie danych finansowych przedsiębiorstwa za ub.r. wynika, że osiągnęło wręcz historyczny zysk netto. Wyniósł on 177,6 mln zł.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

"Ostatni raz dodatnim wynikiem firma kierowana przez Tomasza Zdzikota mogła się pochwalić w 2019 r., choć wówczas było to ledwie 2,7 mln zł" – podaje "Rz".

Dlaczego Poczta Polska zanotowała dobre wyniki? Pomogło państwo

Gazeta, powołując się na osobę znającą "kulisy działalności operatora", twierdzi, że na dobrym wyniku zaważyło dokapitalizowanie spółki przez Skarb Państwa. Chodzi o 190 mln zł, "m.in. na przyspieszenie cyfryzacji i modernizację sieci sorterów paczek".

"Pierwsze dokapitalizowanie od momentu przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną w 2009 r. zaważyło na wyniku. Ale nadzwyczajnych zastrzyków było więcej" – informuje "Rz". 

Sonda
Czy Poczta Polska powinna zostać sprywatyzowana?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze