Pod parasolem ochronnym Unii Europejskiej - kampania „EU Protects - Chronimy wspólnie”

i

Autor: Materiały Prasowe Ewa Kozdraj

Pod parasolem ochronnym Unii Europejskiej - kampania „EU Protects - Chronimy wspólnie”

2019-06-11 0:00

Obecność Polski w Unii Europejskiej oznacza skuteczniejszą ochronę Polaków przed licznymi zagrożeniami współczesnego świata, m.in. terroryzmem, cyberprzestępczością czy handlem ludźmi. Ścisła współpraca państw członkowskich pozwala na lepsze radzenie sobie z takimi wyzwaniami jak troska o zdrowie obywateli czy ochrona środowiska. Poznaj kampanię „UE – Chronimy wspólnie” i dowiedz się jak chroni nas Unia.

Unia Europejska to nie tylko organ ustawodawczy i administracyjny. To również wspólne wartości i codzienna troska o bezpieczne życie ludzi zamieszkujących państwa w niej zrzeszone. Na tę troskę składa się wiele działań, które przekładają się na wymierne efekty, m.in. ograniczenie obrotu niebezpiecznymi produktami czy osiągnięcia w zwalczaniu groźnych chorób, dzięki wymianie zdobyczy nauki. Choć przynależność do UE jest powszechnie akceptowana przez obywateli krajów członkowskich, to jednak zdarza się, że nie mają oni pełnej wiedzy o korzyściach, jakie dzięki temu są ich udziałem. Dlatego powstał pomysł na kampanię informacyjną EU Protects - Chronimy wspólnie, której celem jest przybliżenie wymiernych efektów pracy wielu ludzi pracujących na rzecz obywateli Unii.

NIEWIDZIALNI BOHATEROWIE

Kampania została zainspirowana działaniami „lokalnych bohaterów” – zwyczajnych pracowników pochodzących z krajów UE, którzy ściśle i ponad podziałami narodowymi ze sobą współpracują starając się rozwiązywać różnorodne problemy z zakresu zdrowia, środowiska, przestępczości, terroryzmu, migracji i gospodarki. Na specjalnie utworzonej stronie https://europa.eu/euprotects/ Poland.pl możemy poznać ich historie i dowiedzieć się na czym polega ich codzienna praca. Są wśród nich m.in. ratownicy śpieszący na ratunek ofiarom wypadków, naukowcy opracowujący lekarstwa na rzadkie choroby, a także ci, którym leży na sercu czyste powietrze i otaczająca nas natura. W tej grupie nie brakuje też Polaków.

GOŚĆ W DOM

Jedną z nich jest Ewa Kozdraj. W 1995 roku, wraz z przyjaciółmi, założyła Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Organizacja od 10 lat działa m.in. na rzecz integracji uchodźców i migrantów przebywających na Lubelszczyźnie. Pani Ewa koordynowała projekty w ramach Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców i Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. W ciągu ostatnich 10 lat organizowała kursy zawodowe i językowe, zajęcia edukacyjne i artystyczne, wycieczki, spotkania z uchodźcami na wsiach i w małych miastach oraz konferencje i szkolenia. W ubiegłym roku pani Ewa zainicjowała również utworzenie Klubu Spotkań Kobiet – pracownię artystyczno-rzemieślniczą w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Kobiety zamieszkujące ośrodek spotykają się tam z Polkami i wspólnie spędzają czas na nauce rzemiosła, rozmowach i zdobywaniu przydatnej wiedzy o kraju, do którego przybyły. Dzięki pracy takich ludzi jak pani Ewa przybysze mają większe szanse na znalezienie pracy i ułożenie sobie życia w Polsce. Z kolei w lokalnych społecznościach rośnie tolerancja i akceptacja odmienności.

Materiał zrealizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze