Senior, emeryt, rencista

i

Autor: Shutteststock

System emerytalny

Podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet. Obecny system oparty na błędnych wskaźnikach?

2024-09-21 6:00

Podniesienie wieku emerytalnego kobiet jest nieuniknione, według ekspertów. Serwis mycompanypolska.pl informuje, że reforma systemu emerytalnego jest przesądzona. W 2025 roku rząd zdecyduje, że kobiety będą pracować dłużej. Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat, ale wkrótce ma wzrosnąć o 5 lat, co oznacza pracę do 65. roku życia.

Wyższy wiek emerytalny dla kobiet 

Wiek emerytalny kobiet w Polsce trzeba jak najszybciej zwiększyć. Jak pisze portal mycompanypolska - według ekspertów może to nastąpić już w 2025 roku. Jest to konieczne dla wzmocnienia systemu emerytalnego. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn być może zostanie ogłoszone już w przyszłym roku lub zostanie oficjalnie ogłoszone na rok 2026. Możliwe, że już po wyborach prezydenckich, które odbędą się w przyszłym roku. Wiek emerytalny dla mężczyzn nie zmieni się, nadal będzie wynosił 65 lat.

Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, w rozmowie z naszą redakcją podkreślał, że "wprowadzając w 1999 roku reformę systemu emerytalnego zmieniliśmy model wyliczania świadczeń. Mamy zatem system oparty o zdefiniowane świadczenie. Wprowadzając ten model zakładano, że będziemy jednak mieli wyższy wskaźnik dzietności, niż obecnie (wtedy wynosił ponad 1,4, a dzisiaj to tylko 1,16).". Niski wskaźnik dzietności już powoduje problemy z tzw. zastępowalnością pokoleń (coraz więcej emerytów, a coraz mniej osób w wieku produkcyjnym), a wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się tylko pogarszać. To może wymusić zmiany w systemie emerytalnym - być może właśnie w obszarze wieku emerytalnego kobiet.

Obecnie kobiety mają prawo do emerytury po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. W 2013 ówczesny rząd Tuska wprowadził zmiany. Wiek emerytalny miał być stopniowo podnoszony i zrównany, by docelowo wynosić 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W 2017 roku, gdy władzę objął PiS wiek emerytalny obniżył. Warto zauważyć, że poza Rumunią, Polska ma najniższy wiek emerytalny dla kobiet w całej Europie.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Zachętą do dłuższej  pracy jest zwiększenie otrzymywanej w przyszłości emerytury. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków ze składek na naszym koncie emerytalnym, a gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę krótsza jest prognozowana średnia naszego życia. Kontynuowanie pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego może zwiększyć świadczenie wypłacane przez ZUS  nawet 15 proc. w każdy kolejny rok pracy. Wyższą emeryturę może przynieść również planowane ozusowanie umów cywilnoprawnych. Takie umowy nie tylko liczyłyby się do stażu pracy, ale również odprowadzano by z nich składki na emeryturę.

Kto ma prawo do emerytury minimalnej?

Od 1 marca 2024 r.  emerytura minimalna wynosi 1780,96 zł brutto,  z kolei przeciętna emerytura w Polsce to obecnie 3 479 zł brutto. Prawo do emerytury minimalnej zyskują osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) i udowodniły wymagany staż pracy, to jest 20-letni okres ubezpieczenia w przypadku kobiety i 25-letni w przypadku mężczyzny. Przy czym okres nieskładkowy może stanowić 1/3 okresu składkowego.

QUIZ PRL. Lektury szkolne w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak miała na imię para głównych bohaterów z powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”?
QUIZ PRL. Lektury szkolne w Polsce Ludowej
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Zbigniew Derdziuk
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze