Emerytura

i

Autor: Shutterstock Emerytura

Podniosą wiek emerytalny! Emerytura po 69., a nawet po 71. roku życia!

2019-10-29 5:28

Przechodzenie na emeryturę w wieku 60 czy 65 lat wkrótce będzie tylko miłym wspomnieniem. Powód jest prosty – społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej, dzieci rodzi się coraz mniej, a więc system emerytalny po prostu nie wytrzyma. Sprawa jest poważna i dotyczy całej UE. Nawet Polska ma zalecenie by podnieść wiek emerytalny, choć oficjalnej decyzji nie ma. Zapadła za to w wielu krajach Unii, gdzie mieszka i pracuje ponad 2,5 mln Polaków którzy, prawdopodobnie, tam będą przechodzić na emeryturę. Wśród nich są tacy, którzy pracować będą musieli nawet do 71. roku życia i dopiero wtedy skorzystają z systemu emerytalnego.

W 2019 roku Komisja Europejska zaleciła, by rząd PiS podniósł wiek emerytalny w Polsce. Zdaniem KE ma to mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy i przyszłości systemu emerytalnego. Demografia wpływa bowiem na sytuację emerytów i wysokość ich świadczeń. Żyjemy coraz dłużej, a dzieci rodzi się coraz mniej, a więc mniej osób pracuje na nasze emerytury. Już teraz wielkość średniego świadczenia emerytalnego w relacji do naszych ostatnich, średnich zarobków przed przejściem na emeryturę, jest w naszym kraju najniższa w całej Unii. Prawo i Sprawiedliwość nie zdecydowało się jeszcze na ten krok, ale za to inne kraje członkowskie UE postanowiły zabezpieczyć przyszłość swoich systemów emerytalnych i zwiększa wiek emerytalny (niektóre zwiększyły go już kilka lat temu).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Głodowe emerytury w Polsce. Emeryci mają lepiej za PiS niż za SLD?

Holandia, w której wg danych GUS mieszka 116 tys. Polaków, już teraz ma wyższy wiek emerytalny niż Polska. Dla obu płci wynosi on 67 lat. Jednak od 2022 roku wiek emerytalny w Holandii uzależniony od średniej oczekiwanej długości życia obywatela, co sprawi, że osoba rozpoczynająca karierę zawodową w wieku 20 lat przejdzie na emeryturę dopiero w wieku 71 lat. Taki wiek emerytalny obowiązuje np. we Włoszech.

W Niemczech, gdzie pracuje ok. 700 tys. osób z Polski, wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony od 2012 roku i w 2031 ma wynieść 67 lat dla obu płci. Jednak, jak informowaliśmy kilka dni temu, Bundesbank przekonuje, że granicę przejścia na emeryturę trzeba jeszcze bardziej zwiększyć i docelowo wynieść ma ona 69 lat.

Sprawdź: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Tańczące z promocjami (28 X)

Zawał? I co dalej? SPRAWDŹ>>>

Zadbaj o swój kręgosłup! Czytaj >>>

Kolejnym, popularnym wśród Polaków kierunkiem emigracji jest Anglia. Widmo twardego Brexitu cały czas oddala się i nasi rodacy, póki co, nie wracają masowo do kraju, co sprawia, że wciąż pracują na swoją brytyjską emeryturę. W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono reformę emerytur państwowych i zmiany dotyczą mężczyzn urodzonych po 6 kwietnia 1951 oraz kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1953 roku – dla nich wiek emerytalny będzie się stopniowo zwiększał i docelowo wyniesie 68 lat.

Irlandia to czwarty kraj pod względem liczby Polaków przebywających za granicą – wyjechało nas tam 112 tys. Sytuacja emerytalna w tym kraju przypomina tą w Anglii. Na emeryturę w Irlandii przechodzi się stopniowo coraz później – obecnie w wieku 66 lat, a docelowo w 2028 roku emeryci w Irlandii będą mieli dopiero 68 lat.

Choć Belgia nie jest najbardziej popularnym kierunkiem emigracji dla Polaków, to i tak mieszkających i pracujących tam rodaków jest 54 tys. Muszą się oni liczyć z późniejszym przejściem na emeryturę. Dziś wiek emerytalny w Belgii to 65 lat, ale od 2030 roku wyniesie 67 lat.

Budżet na przyszły rok z deficytem, gdyby wycofano się z pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS? Mówi rzecznik rządu Piotr Müller:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze