Podwyżka opłat za niemal wszystkie media. Za co przyjdzie nam zapłacić więcej w 2021 roku?

portfel
Autor: Michał Rejduch W tym roklu wydamy mniej na święta niż rok temu

Rok 2021 to czas wysokich podwyżek niemal za wszystkie media. Polacy muszą przygotować się na gigantyczne rachunki. Za co? Za gaz, wywóz śmieci, prąd czy ogrzewanie. Sprawdź, ile więcej zapłacisz w 2021 roku.

Portfele Polaków są coraz mocniej obciążane przez nowe podatki. Nie inaczej będzie w 2021 roku. Poszybują rachunki za prąd czy ogrzewanie. W całej Polsce rosną także opłaty za wywóz śmieci. W wielu przypadkach stawki wzrosły o kilkaset proc. Najbardziej uderzyły jednak w warszawiaków. Niestety, niedawno niespodziewanie Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował o wyższej taryfie za gaz dla gospodarstw domowych. Podwyżek jest więc sporo. Sprawdź, ile więcej pieniędzy trzeba szykować na rachunki w 2021 roku.

ZOBACZ: Ogromne rachunki za ogrzewanie. Zapłacimy kilkaset złotych więcej

Wzrost rachunków za gaz

15 kwietnia 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz PGNiG Obrót Detaliczny.Rachunki gospodarstw domowych korzystających z taryfy PGNiG OD wzrosną o 5,6 proc. Na niezmienionym poziomie pozostają natomiast stawki opłat abonamentowych. Podwyżka najbardziej dotknie ludzi ogrzewających domy piecami gazowymi. Z kalkulacji URE wynika, że osoby wykorzystujące gaz tylko do gotowania posiłków zapłacą o 46 groszy miesięcznie więcej, gospodarstwa podgrzewające także wodę dostaną rachunki wyższe o 2 zł 88 groszy, zaś odbiorcy ogrzewający gazem domy i mieszkanie zapłacą średnio 8 zł 80 gr miesięcznie więcej.

Wyższe ceny za prąd

W grudniu 2020 r. Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych podnoszące rachunki średnio o 3,6 proc. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową, zwiększającą rachunki o kolejne 16,5 proc. Do miesięcznych rachunków za energię trzeba będzie doliczyć od 1,87 zł do 11,79zł. Rocznie możemy zapłacić za prąd nawet 142 zł więcej.

Kosztowny wywóz śmieci

Mieszkańcy Warszawy od 1 kwietnia 2021 roku płacą więcej za wywóz śmieci. Przepisy obowiązujące przed 1 kwietnia tego roku wiązały tę opłatę z ryczałtem - 65 zł dla budynków wielorodzinnych i 94 zł dla domów jednorodzinnych. Nowe zasady uzależniają stawkę od zużycia wody. Według nowego przelicznika za 1 m sześc. zużytej wody trzeba zapłacić 12,73 zł. W sytuacji, gdy w nieruchomości nie ma licznika, opłata naliczana jest za 4 m sześc. na jednego mieszkańca. W takiej sytuacji tracą przede wszystkim gospodarstwa wieloosobowe. Czteroosobowa rodzina za wywóz śmieci zapłaci trzy razy więcej niż dotychczas.

Droższe ogrzewanie

Jak informował jakiś czas temu "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Klimatu i Środowiska kończy pracę nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Nieoficjalnie mówi się o podwyżce cen ogrzewania w skali od 5 do 10 proc. Wszystko będzie zależało od konkretnych spółek. Powodem planowanej podwyżki cen energii cieplnej i opłat za podgrzewaną wodę są globalne podwyżki na giełdach uprawnień do emisji CO2. Od początku 2018 r. te wzrosły z 7 do 43 euro za tonę.

SPRAWDŹ: Gigantyczne podwyżki cen prądu. Zapłacimy trzynasty rachunek

źródło: money.pl; innpoland.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze