Śmieci tylko w worku z kodem kreskowym? Nadchodzą zmiany w segregacji i opłatach

2021-03-31 13:26
Gdzie można legalnie pozbyć się śmieci? Jak segregować odpady?
Autor: Pixabay Gdzie można legalnie pozbyć się śmieci? Jak segregować odpady?

Sposób segregacji odpadów to dla wielu wciąż temat zawiły. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma więc nowe pomysły na segregację odpadów. Resort rozważa powrót do podziału na trzy sekcje, a także wprowadzenie kodów kreskowych na workach na śmieci. Drugi pomysł wciąż budzi kontrowersje. Czy plany ministerstwa wejdą w życie? Jeśli tak, to kiedy?

Z deklaracji wielu Polaków wynika, że chętnie segregowaliby śmieci, ale wielu wciąż nie do końca wie jak. Stąd wiele osób wciąż nie dba o odpowiednią selekcję odpadów. A opłaty za usługi komunalne z roku na rok rosną i są coraz bardziej dotkliwe dla naszych portfeli. Obecnie panuje odpowiedzialność zbiorowa, więc podwójne a nawet potrójne stawki płacić muszą też ci, którzy odpowiednio odpady segregują. Z tego też powody Ministerstwo Klimatu i środowiska szykuje prawdziwą rewolucję. Resort planuje bowiem przenieść rzeczywistą egzekucję odpowiedzialności ze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na mieszkańców. Pomóc w tym mają kody kreskowe na workach na śmieci. Projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej dopuszcza możliwość indywidualnego znakowania odpadów tak, by było wiadomo, kto nie stosuje się do obowiązku segregacji.

ZOBACZ: Gigantyczne pieniądze dla górników. Wypłata niedługo po Wielkanocy

Ceny za odbiór odpadów nieustannie rosną, a to dlatego, że wiele osób wciąż ma problem z segregacją. Indywidualne oznaczanie śmieci przez naklejki na workach działałoby na korzyść osób, które sumiennie segregują odpady. Kod kreskowy na każdym worku łatwo zidentyfikuje każdego kto zapakował w nim śmieci. Oznakowanie ma być wykonane w sposób, który pozwoli na identyfikację właściciela nieruchomości, na której powstały odpady komunalne, lub właściciela lokalu w budynku wielolokalowym. Taki system wprowadził już między innymi Ciechanów. Mieszkańcy jednego z osiedli przyklejają naklejki do worka, kodem otwierają śmietnik i już wiadomo, kto i co wrzucił do kosza.

Ministerstw Klimatu i środowiska zapowiada także powrót do podziału odpadów na trzy sekcje oraz podwyżkę opłat dla wybranych grup, przede wszystkim dla lokali użytkowych. Kiedy zmiany mogłyby wejść w życie? Jako, że projekt ustawy w tej sprawie został przekazany do konsultacji 31 grudnia 2020 ub. r., zmiany mogłyby wejść w życie dopiero w styczniu 2022 r.

SPRAWDŹ: Szokująca emerytura i majątek arcybiskupa Głódzia ukaranego przez Watykan

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze