Abp Sławoj Leszek Głódź podczas procesji świętego Stanisława w Krakowie

i

Autor: Silar - CC BY-SA 4.0 / Wikipedia.org Abp Sławoj Leszek Głódź podczas procesji świętego Stanisława w Krakowie

Szokująca emerytura i majątek arcybiskupa Głódzia ukaranego przez Watykan

2021-03-30 12:06

Były metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź to najbardziej znana twarz polskiego Kościoła. Teraz o duchownym głośno również na świecie, a to za sprawą kary, jaką wymierzył mu sam papież Franciszek. Watykan wydał mu zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach i nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. To kara za tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Abp Głódź po takim wyroku rozpaczać raczej nie będzie, bowiem alternatywą na emeryckie życie jest gigantyczny pałac z danielami i kilkadziesiąt tysięcy złotych wpływów miesięcznie.

W poniedziałek świat obiegła informacja, że papież Franciszek postanowił ukarać polskiego duchownego. Abp senior Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Były metropolita gdański ma nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na jej terenie. Eksperci oceniają, że kara wobec byłego metropolity jest zbyt łagodna, a duchowny powinien zostać całkowicie pozbawiony majątku. Ten od lat budzi wiele kontrowersji, ze względu na swój kaliber. Abp Głódź od dawna słynie z życia w przepychu i luksusie. Duchowny w sierpniu ubiegłego roku w związku z ukończeniem 75 lat przeszedł na emeryturę. Jej wysokość pozwala na kontynuację klawej egzystencji, bowiem wynosić może nawet 17 tys. zł miesięcznie. Jak żyje Głódź na emeryturze?

ZOBACZ: Czy arcybiskup Głódź dostanie 13. EMERYTURĘ?

Kiedy inni emeryci ledwie wiążą koniec z końcem, arcybiskup Głódź od 2004 roku może poszczycić się wysokim świadczeniem. Wszystko za sprawą posługi biskupa polowego Wojska Polskiego, którą Głódź pełnił w przeszłości. 13 lat był biskupem polowym, a 2 lata to służba zasadnicza. Arcybiskup z wojska odszedł jako generał dywizji. To drugi stopień w tej najwyższej wojskowej hierarchii. Powołując się na informacje z Ministerstwa Obrony Narodowej, emerytura generała może wynosić od 10 do 17 tys. zł brutto. Odchodząc z wojska, biskup miał również dostać jednorazowo 250 tys. zł – to odprawa w wysokości 360 procent kwoty ostatnich zarobków, dodatkowe uposażenie roczne, gratyfikacja urlopowa. Pewne więc jest, że hierarcha otrzymuje kilkanaście tysięcy zł miesięcznie wojskowego świadczenia.

Mundurowa emerytura to jednak nie wszystko. Odkąd w sierpniu ubiegłego roku w związku z ukończeniem 75 lat przeszedł na emeryturę, na jego konto zaczęły wpływać kolejne pieniądze. O jakiej kwocie mowa? Na te pytanie odpowiedzi nie chciała nam udzielić Konferencja Episkopatu Polski. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal money.pl, świadczenie emerytalne za posługi w kościele może wynosić około 4,5 – 5 tys. zł miesięcznie, czyli równowartość kościelnej pensji. Co więcej, jak wskazuje statut Konferencji Episkopatu Polski, duchowny na emeryturze ma zapewnione mieszkanie z kaplicą, opłacenie rachunków, ryczałt na wyżywienie oraz w razie choroby - pokrycie kosztów leczenia. Od prawa partykularnego w poszczególnych diecezjach zależy także, czy duchowny na emeryturze otrzyma np. pomoc sprzątaczki, księdza kapelana lub sekretarza.

Co ciekawe, duchowny nie musi martwić się także o to, że nie będzie mógł mieszkać w archidiecezji gdańskiej. Hierarcha jest bowiem właścicielem imponującego pałacu na Podlasiu. Słynna posiadłość znajduje się w miejscowości Bobrówka, jego rodzinnej wsi. W bocznej części pałacu działa Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas. Wartość ziemi na Podlasiu szacuje się na około milion złotych, a budynki wraz z wyposażeniem – kolejne parę milionów. Na obrzeżach Bobrówki znajduje się wielohektarowa zagroda z danielami.

Sonda
Kto był najlepszym papieżem?
Najnowsze