Abp Sławoj Leszek Głódź podczas procesji świętego Stanisława w Krakowie

i

Autor: Silar - CC BY-SA 4.0 / Wikipedia.org Abp Sławoj Leszek Głódź podczas procesji świętego Stanisława w Krakowie

Czy arcybiskup Głódź dostanie 13. EMERYTURĘ?

2020-08-11 15:50

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź niebawem przejdzie na emeryturę kościelną i co miesiąc otrzymywać może 5 tysięcy zł. Ze względu na swój stopień duchowny pobiera już świadczenie wojskowe, którego wysokość wynosi między 10 a 17 tysięcy zł. Na brak pieniędzy narzekać więc nie będzie, ale pojawia się pytanie, czy jako emeryt dostanie też 13 emeryturę?

13. emerytura to pomoc wyczekiwana przez miliony emerytów i rencistów. "Trzynastka" dla każdego emeryta to jeden z pięciu punktów programu wyborczego PiS, który został ogłoszony w ubiegłym roku. Dodatkowe świadczenie przysługuje każdej osobie, która pobiera emeryturę. Wysokość 13. emerytury to 1200 zł brutto, a więc "na rękę" wypłacane jest 981 zł. Dla przeciętnego polskiego emeryta nie jest to wysoka kwota. O swoje finanse na emeryturze nie muszą się jednak obawiać duchowni, zwłaszcza zajmujący wyższe stanowiska w kościelnej hierarchii. Jeśli weźmiemy pod uwagę "trzynastki", "czternastki", niższe podatki, czy podwójną waloryzację emerytur, można śmiało stwierdzić, że ich poziom życia bardzo odbiega od poziomu innych emerytów, którym nie starcza na opłacenie niezbędnych wydatków ze świadczeń emerytalnych. Szczególnym przypadkiem jest metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. O jego świadczeniach emerytalnych informowaliśmy wczoraj. Duchowny od zawsze opływał w luksusach, a na jego konto od 2004 roku wpływa między 10 a 17 tysięcy zł miesięcznie emerytury wojskowej. Do tej kwoty niebawem dojdzie emerytura kościelna w wysokości 4,5 - 5 tys. zł. Czy zamożny duchowny może liczyć także na 13. emeryturę, którą od ubiegłego roku zapewnił rząd PiS-u?

ZOBACZ TEŻ: Przeciętne wynagrodzenie Polaków SPADŁO o 6 procent! Winę ponosi pandemia

Przypomnijmy, że duchowni w Polsce mogą otrzymywać swoje świadczenia z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to Fundusz Kościelny, który finansowany jest z budżetu państwa i dotyczy wszystkich duchownych. Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych. Drugim źródłem emerytur dla księży - zatrudnionych w wojsku, szkole, czy policji - jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wtedy też duchowni podlegają pod konkretne składki emerytalne. Arcybiskup Głódź w 2004 roku odszedł z wojska jako generał dywizji, dlatego też przysługuje mu emerytura wypłacana przez ZUS. Metropolita gdański może więc liczyć na dodatkowe 981 zł w postaci "trzynastki", co pozwoli mu na zwiększenie już i tak wysokiego świadczenia.

SPRAWDŹ TAKŻE: Arcybiskup Głódź ma kilkanaście tysięcy zł emerytury. Dostanie KOLEJNE 5 tysięcy! Dlaczego?

Hanna Bakuła o LGBT: Kościół powinien się zająć swoimi sprawami #HOT
Najnowsze