Warto zaznaczyć, że to świadczenie zostało wprowadzone przed wyborami parlamentarnymi decyzją partii PiS. Teraz, podobnie jak renty i emerytury, zostanie poddane waloryzacji. "Tegoroczna waloryzacja wyniesie 12,12 proc. To oznacza, że sołtysowe, które obecnie wynosi 300 zł, od 1 marca może zostać podniesione do 336 zł miesięcznie" – czytamy w artykule.
Jak ubiegać się o "sołtysowe"?
Aby ubiegać się o tzw. sołtysowe, konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego i pełnienie funkcji sołtysa przez co najmniej osiem lat. Jak ustalił dziennik „Fakt”, zainteresowanie nowym programem jest bardzo duże. Do końca listopada 2023 r. złożono 34 tys. 373 wniosków o sołtysowe, a wydano już 31 tys. 454 decyzje. Wsparcie finansowe wynosi mniej więcej 50% i jest skierowane do tych, którzy aktywnie pełnią obowiązki sołtysa.
Do obowiązków sołtysa należy szereg zadań, takich jak organizowanie zebrań wiejskich i realizacja ich uchwał, zarządzanie mieniem komunalnym i gminnym, inkasowanie podatków lokalnych oraz dostarczanie nakazów podatkowych. Ponadto, sołtys organizuje życie społeczno-kulturalne na wsi. Wszystkie te działania są wykonywane społecznie, poza aktywnością zawodową.
Warto dodać, że propozycję wprowadzenia specjalnego świadczenia dla sołtysów miało również PSL. Przed wyborami samorządowymi w 2018 r. partia ta zaproponowała wypłatę diet dla sołtysów.
Polecany artykuł: