Podwyżka dla budżetówki w 2025 roku
Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że resort zaproponuje wyższą waloryzację wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej niż wstępnie proponowane 4,1 proc.
"Jest dla mnie kluczowe, aby realna wartość wynagrodzeń w sferze budżetowej - realna wartość - była co najmniej utrzymana. Dlatego, mając na względzie propozycję partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego, także przebieg negocjacji w trakcie prac Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, zaproponuję Radzie Ministrów potencjalną zmianę, czyli podwyższenie wskaźnika, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych" - powiedział minister Domański, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
Pensje wzrosną więcej niż planowano
W czerwcu w założeniach do budżetu państwa na 2025 r. rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym, co oznaczało, że wynagrodzenia w 2025 r. zostałyby zwaloryzowane o 4,1 proc.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zaproponowała, żeby pensje w budżetówce wzrosły w 2025 r. o 7,8 proc. Jeszcze większych podwyżek chcieli związkowcy w Radzie Dialogu Społecznego - ich zdaniem pensje powinny wzrosnąć o 15 proc.
Duży wzrost płac w budżetówce 2024
Nauczyciele którzy zaczynają pracę w zawodzie otrzymali aż 33 proc. podwyżkę, przy tym kwota podwyżki nie mogła być niższa niż 1500 zł. Pozostali nauczyciele w tym przedszkolni i akademiccy otrzymali 30 proc. podwyżkę płacy. Pracownicy państwowej sfery budżetowej, do których należą: wojsko, policja, celnicy, urzędnicy skarbowi, pracownicy ZUS i KRUS otrzymali w 2024 r. do 20 proc. podwyżki.
Listen to "Katedra. Jacek Dukaj. Streszczenie, bohaterowie, problematyka" on Spreaker.