Polacy boją się dwucyfrowej inflacji! Czekają nas ciężkie czasy?

2021-12-03 18:06
pieniądze/banknoty/złoty
Autor: SHUTTERSTOCK

Jak wynika z badania SW Reasearch na zlecenie firmy Tavex, Polacy poważnie obawiają się, że wskaźnik inflacji będzie dwucyfrowy! Co trzeci Polak przewiduje, że inflacja osiągnie nawet 10 proc. pod koniec pierwszej połowy 2022 roku. Jest również coraz więcej osób, które obawiają się tego, że wskaźnik będzie jeszcze wyższy. Według prognoz NBP raczej nie ma co się spodziewać, aż tak wysokich odczytów. Warto jednak zaznaczyć, że bank centralny pomylił się w szacunkach na rok 2021.

Według Polaków inflacja będzie dwucyfrowa!

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów inflacja wyniosła w listopadzie 7,7 proc. rok do roku, a według prognoz, wzrost cen ma trwać. NBP prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2021 roku wyniesie 4,9 proc., w 2022 roku 5,8 proc., a w 2023 roku 3,6 proc. Według banku centralnego można się spodziewać, że w przyszłym roku wskaźnik inflacji będzie rósł, ale w przyszłym roku jeszcze wyhamuje. A co na ten temat sądzą Polacy?

ZOBACZ Inflacja pożera oszczędności Polaków, jest najwyższa od 20 lat! Są nowe dane

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Jak wynika z badani "Inflacja w Polsce" przeprowadzonego przez firmę Tavex, 59 proc. Polaków twierdzi, że inflacja pod koniec roku 2022 wyniesie 6 proc. Z kolei 10,8 proc. badanych uważa, że będzie niższa. W dłuższej perspektywie przewidywania są jeszcze gorsze. 22,9 proc. respondentów uważa, że inflacja pod koniec 2022 roku wyniesie ponad 10 proc. 12,4 proc. uważa, że tak wysoki wskaźnik będzie jeszcze w I połowie 2022 roku. Aż 35,3 proc. Polaków przewiduje 10-procentową inflację.

- Wpływ na rosnące ceny towarów i usług konsumpcyjnych – oraz na rozbieżność między lipcowymi projekcjami NBP a danymi podanymi na początku listopada – miały m.in. drożejące surowce energetyczne, jak ropa naftowa, gaz ziemny, a także uprawnienia do emisji CO2. Mamy jednak nadzieję, że nie spełnią się przewidywania blisko połowy Polaków i inflacja nie przekroczy 8% pod koniec 2022 r.  Pocieszający jest fakt, że jeszcze przez dłuższy czas spodziewać się można utrzymania inflacji na wysokich, ale raczej jednocyfrowych poziomach - powiedział Prezes Zarządu Tavex, Aleksander Pawlak.

Polacy martwią się wysoką inflacją

Z badania Tavex wynika również, że 84,1 proc. Polaków niepokoi się wysoką inflacja (54,1 proc. - bardzo się martwi, 30 proc. - martwi, ale nie myśli o tym na co dzień). Warto zaznaczyć, że inflacja jest wysoka w całej strefie euro, w listopadzie wyniosła 4,9 proc. Polska jest państwem w inflacyjnej czołówce, choć na Litwie sytuacja jest dużo gorsza, bo wskaźnik osiągnął 9,3 proc.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze