Warunek - opcja pracy zdalnej
Już 4 na 10 pracowników twierdzi, że rozgląda się aktualnie za pracą. Większość (28%) wskazuje, że jeszcze przed pandemią planowała zmianę, a 12% do poszukiwań zostało zmuszonych przez aktualną sytuację. Bez względu jednak na powód wysyłania CV do firm prowadzących rekrutacje, szukający pracy są zgodni, że będą weryfikowali możliwość pracy zdalnej u potencjalnego pracodawcy – wskazuje tak aż 92% osób. Pracownicy nie podchodzą do rekrutacji bez możliwości pracy zdalnej.
Praca zdalna się zadomowiła
Chęć wykonywania pracy zdalnej cały czas – zadeklarowało 45% pracowników w badaniu Grafton Recruitment oraz CBRE. Co piąty pracownik wskazuje, że optymalny wymiar to 3 dni pracy zdalnej, 15% chce 4 dni pracy zdalnej, a 10% 2 dni pracy zdalnej.- Widać, że to co przerażało pracowników na początku, czyli m.in. konieczność dostosowania otoczenia domowego do pracy czy pogodzenia obowiązków zawodowych z prywatnymi w jednej przestrzeni, przestało być problemem. Pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej, ale to nie znaczy, że nie chcą wracać do biur. Wręcz przeciwnie, większość deklaruje, że brakuje im spotkań z innymi pracownikami czy wyraźnego oddzielenia pracy i domu – wyjaśnia Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.
Praca w domu - nie zawsze możliwa
- Można się spodziewać, że praca zdalna w częściowym wymiarze przestanie być benefitem, a stanie się czymś naturalnym. Trzeba jednak podkreślić, że po pierwsze większość firm, w tym m.in. usługowe czy produkcyjne nie mają możliwości przejścia na pracę zdalną. Po drugie, pracownicy dostrzegają minusy tego rozwiązania i deklarują, że chętnie wrócą do biur, choć z zastrzeżeniem możliwości przejścia na tryb zdalny co najmniej raz w tygodniu – podkreśla Joanna Mroczek, szefowa działów Badań Rynku i Doradztwa oraz w Polsce i regionie CEE w CBRE.