Dama z gronostajem Leonarda da Vinci

i

Autor: Wikimedia Commons

Polacy zadowoleni z zakupu Kolekcji Czartoryskich

2018-06-08 11:49

42 proc. Polaków pozytywnie oceniło zakup przez Skarb Państwa zbiorów Muzeum i Biblioteki Czartoryskich, obejmujących 86 tys., obiektów muzealnych, 250 tys. obiektów bibliotecznych oraz nieruchomości – wynika z sondażu Panelu Adriadna. Co ciekawe, zadowolona z transakcji jest nie tylko większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości, lecz także Platformy Obywatelskiej.

Według sondażu Panelu Adriadna, 42 proc. Polaków pozytywnie ocenia zakup kolekcji Czartoryskich przez państwo. Odmiennego zdanie wyraziło 20 proc. ankietowanych, zaś 38 proc. nie potrafiło wyrazić swojej opinii na ten temat.

Jak oceniasz fakt zakupu zbiorów Muzeum I Biblioteki Książąt Czartoryskich przez Skarb Państwa?

Pozytywne oceny przeważają nie tylko wśród ogółu badanych, lecz także w grupach wyborców PIS: 59 do 11 proc. oraz wyborców PO: 34proc. do 30 proc. Jednocześnie okazało się, że mniej niż połowa badanych – 44 proc. – słyszała, że w grudniu 2016 r. Polska stała się właścicielem kolekcji, w skład której wchodzą m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci, dzieła Rembrandta, Netschera czy Tosiniego. Temat zakupu kolekcji jest lepiej znany przez wyborców Platformy Obywatelskiej, zna go aż 63 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 27–30 kwietnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1052 osób.

Przypomnijmy, że Fundacja Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym Krakowie została powołana do życia w 1991 r. Wtedy też przywrócono dawną nazwę Muzeum Książąt Czartoryskich. Założycielem Fundacji był Książę Adam Karol Czartoryski, który po zmianie ustrojowej w Polsce w 1989 r. odzyskał tytuł własności do zbiorów. Przez 25 lat Fundacja XX. Czartoryskich opiekowała się kolekcją. Od wielu lat polscy muzealnicy wnioskowali by kolejne rządy ostatecznie uregulowały sprawę kolekcji i zakupiły ją od rodziny Czartoryskich. 29 grudnia 2016 r., by móc już na zawsze zabezpieczyć zbiory, polski rząd zawarł z księciem Adamem Karolem Czartoryskim transakcję, na mocy której wspaniałe zbiory sztuki, archiwum i biblioteka wraz z muzealnymi budynkami przeszły na własność państwa polskiego i zostały powierzone pod dalszą opieką Krakowskiemu Muzeum Narodowemu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze