Choć stopa bezrobocia w Grecji jest bardzo wysoka, bo wynosi aż 26 proc. (średnia unijna to 9,8 proc.) to Grek, jeśli już ma pracę, spędza w niej średnio 43,9 godziny tygodniowo – podaje Eurostat. Polska zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce. W tygodniu spędzamy w pracy 42,5 godziny.
Pracujemy nieefektywnie
Mimo że w pracy siedzimy długo, jej efektywność wśród Polaków nie jest zbyt wysoka. Według danych OECD z 2013 r. Polak spędził w pracy 1918 godzin, a Niemiec – 1388. Mimo że nasi zachodni sąsiedzi pracują krócej, ich praca jest trzykrotnie bardziej efektywna.
Winny Polak czy technologie
Jako przyczyny można wskazać brak nowoczesnych technologii w polskich przedsiębiorstwach czy wysokie koszty utworzenia miejsca pracy. Jeśli bowiem pracodawcy nie stać na zatrudnienie większej ilości pracowników, ci, których już zatrudnia, są przeciążeni obowiązkami. Na przykład, jeśli chodzi o zatrudnienie w sieciach handlowych, przed kryzysem ekonomicznym w jednym sklepie pracowało nawet czterysta osób. Teraz ten sam sklep zatrudnia tylko stu pracowników, którzy mają te same zadania do wykonania.
Praca wysoko opodatkowana
Praca w Polsce jest opodatkowana tak wysoko jak wódka, papierosy czy paliwo – wskazuje Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum Adama Smitha. Dlatego też pracownik kosztuje pracodawcę o wiele więcej niż zarabia „na rękę”. I dopóki nie zmieni się choćby ten element, Polacy harując i tak będą ledwo wiązać koniec z końcem.