samochód

i

Autor: pixabay

Szalejąca drożyzna

Polaków nie będzie stać na naprawianie aut! Gigantyczne ceny u mechaników

2023-03-07 16:10

W rodzinie warto mieć nie tylko lekarza czy prawnika, ale najwyraźniej także mechanika. Autoryzowane serwisy samochodowe podwyższają ceny. Między 15 a 25 proc. podrożały części zamienne. Najwięcej w górę poszły stawki za roboczogodzinę pracy mechanika, bo prawie o 40 proc. Takie wnioski wysuwają eksperci należącej do PKO Leasing platformy automarket.pl.

Coraz drożej u mechaników

Jak podali specjaliści z automarket.pl, z danych zebranych w autoryzowanych serwisach różnych marek wynika, że na przestrzeni 2022 roku ceny części samochodowe wzrosły o 15-25 proc., stawki za roboczogodzinę mechanika zwiększyły się o 38 proc., natomiast olej silnikowy podrożał o 25-44 proc. "To wartości większe od wzrostu cen samych samochodów oraz inflacji" - wskazali. Eksperci serwisu zwrócili uwagę, że według Samaru średnia wartość nowego auta osobowego była w listopadzie ub.r. o ponad 14 proc. wyższa niż rok wcześniej. Tyle samo wyniósł w 2022 r. średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyliczony na podstawie danych GUS.

"Rok 2023 przyniesie kolejne wzrosty" - przewiduje Tomasz Otto z PKO Leasing. Jak wyjaśnił, główne przyczyny podwyżek w serwisach to rosnące koszty pracy oraz ceny energii. "Poza tym drożeją same komponenty, są to najczęściej wymieniane części eksploatacyjne, takie jak filtry czy klocki i tarcze hamulcowe" - podał. Dodał, że nie bez znaczenia pozostają również zmiany kursu walut, ponieważ większość podzespołów sprzedawanych w Polsce jest importowana zza granicy.

Sonda
Znasz znaczenie kontrolek w samochodzie?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze