Niemcy przedłużają kontrole na granicach

i

Autor: Markus Spiske / CC0 / pexels.com, Domin Niemcy przedłużają kontrole na granicach

Rynek pracy

Młodzi dorośli Niemcy na utrzymaniu rodziców i państwa. Szokujące dane

2024-08-19 10:32

Młodzi dorośli Niemcy są na garnuszku rodziców, a co dziesiątemu w utrzymaniu pomaga państwo – pisze serwis 300gospodarka.pl. Co ciekawe, tendencja do korzystania ze środków rodziców u naszych młodych zachodnich sąsiadów stale rośnie.

Młodzi dorośli Niemcy na garnuszku rodziców

Połowa młodych dorosłych w Niemczech jest na garnuszku rodziców, co dziesiątemu pomaga państwo. Około 60 proc. młodych Niemców w wieku 15-24 lata jest zdanych na rodzinę lub wsparcie państwowe. Tylko 39 proc. z nich żyje na własny rachunek uzyskując swoje dochody, a 1 proc. utrzymuje się z własnych oszczędności. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt) wynika, że udział młodych dorosłych, którzy się samodzielnie utrzymują spadł do 39 proc. w 2023 roku. Jeszcze  bo 30 lat temu było ich 47 proc.

Co dziesiąty młody Niemiec korzysta ze wsparcia państwa

Najnowsze dane statystyczne z Niemiec jasno pokazują, że prawie połowa młodych Niemców między 15. a 24. rokiem życia była na utrzymaniu rodziców lub innych krewnych. Z kolei 11 proc. młodych ludzi pobierało w przeważającej części środki z publicznych świadczeń, jak BAföG, stypendia czy zasiłki społeczne. Tylko  1 proc.  młodych dorosłych utrzymywał się z własnych oszczędności, podaje statystyki niemiecki tygodnik Die Zeit. Jeśli chodzi o młodych Niemców w wieku między 18. a 24. rokiem życia to odsetek osób polegających na dochodach krewnych jest mniejszy niż w szerokiej grupie. W 2023 roku wynosił on 35 proc. Ponad polowa pokrywa koszty życia z własnej pracy, a 13 proc. korzysta ze z środków publicznych. 

 Młodzi Niemcy wolą uczyć się niż pracować

Według Federalnego Urzędu Statystycznego przyczyną wzrostu liczby młodych ludzi, którzy są na utrzymaniu rodziców bądź krewnych  jest  zamiast zatrudnienia głównie chęć kontynuowania nauki. Niektórzy nadal uczęszczają do szkoły, inni studiują a pozostali są w trakcie kształcenia zawodowego. Ostatnie dziesięciolecia pokazują rosnącą potrzebę młodych do kształcenia się. Warto podkreślić, że Niemcy są krajem o najniższym wskaźniku bezrobocia wśród młodzieży w UE.

W ciągu ostatnich 20 lat stopa bezrobocia w Niemczech zmniejszyła się o połowę. Dla osób w wieku 15-24 lata wyniosła 5,9 proc. w ubiegłym roku, co jest najniższym poziomem od 2019 roku (5,8 proc).

QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Pytanie 1 z 15
Co to były "teksasy"?
QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze