Właściciele dużych i średnich firm niemal masowo deklarują chęć jak najszybszego wstąpienia Polski do strefy euro. Z badania firmy doradczej Grant Thorton wynika, że aż 74 proc. dużych i średnich firm chciałoby zastąpienia złotego europejską walutą. W 2015 r. za euro opowiadało się jedynie 42 proc. pytanych. Tegoroczny sondaż wskazuje na rekordowe poparcie polskiego biznesu dla euro. Skąd takie zainteresowanie wstąpieniem do strefy euro?
- Zmiany poparcia firm dla przyjęcia euro w Polsce wydają się pokrywać ze zmianami sytuacji gospodarczej w strefie euro. Poprawa koniunktury w strefie euro w 2016 r. po wielu latach kryzysu mogła pozytywnie wpłynąć na postrzegany przez polskie firmy bilans korzyści z przyjęcia wspólnej waluty – tłumaczy cytowany przez "Rzeczpospolitą" Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
- Kryzys w Eurolandzie wyraźnie uderzył w reputację euro na świecie, w tym również wśród polskich firm. Unijna waluta po kilku latach wraca do łask i znowu jest postrzegana jako stabilna – dodaje na łamach „Rzeczpospolitej” Grzegorz Taraszkiewicz, partner z GT specjalizujący się w zarządzaniu ryzykiem finansowym.