Komisja Europejska

i

Autor: ThinkstockPhotos Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli.

Pieniądze z UE

Polska dostanie 6,3 mld euro z Funduszu Odbudowy! KE jest gotowa do wypłaty

2024-02-21 22:12

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Komisja Europejska jest gotowa do przekazania w przyszłym tygodniu Polsce 6,3 mld zł z Funduszu Odbudowy. Będzie to pierwsza dopłata z 60 mld dotacji i pożyczek, które były do tej pory zablokowane ze względu na spór poprzedniego rządu z Unią Europejską o praworządność.

Bloomberg: KE uruchomi wypłatę środków dla Polski

Według źródeł agencji "Komisja Europejska jest gotowa zaakceptować pakiet niedawnych zobowiązań politycznych jako wystarczający do uruchomienia pierwszej wypłaty z prawie 60 mld euro dotacji i pożyczek, które były zablokowane ze względu na obawy związane z praworządności".

- Pozytywna decyzja UE byłaby impulsem dla premiera Donalda Tuska, którego koalicja doprowadziła do zwycięstwa w październikowych wyborach obietnicą poprawy stosunków z europejskimi sojusznikami i położenia kresu regresowi demokracji po ośmiu latach populistycznych rządów – skomentowała agencja.

Bloomberg przypomina, że KE dotychczas odmawiała przekazania Polsce unijnej pomocy z Funduszu Odbudowy do czasu spełnienia przez nią szeregu warunków, tzw. kamieni milowych, które m.in. koncentrują się na odwróceniu kontrowersyjnych zmian w sądownictwie wprowadzonych przez poprzedni rząd.

Płatność może nastąpić w późniejszym terminie

Po zatwierdzeniu przez KE decyzja nadal będzie wymagała zgody państw członkowskich UE, co oznacza, że faktyczne płatności mogą nastąpić w późniejszym terminie.

Bloomberg zaznacza, że odwrócenie zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce "jest jednak trudnym zadaniem bez wsparcia prezydenta Andrzeja Dudy, zagorzałego sojusznika poprzedniego rządu, który ma prawo weta wobec ustaw". "Duda zatwierdził większość kontrowersyjnych reform sądownictwa, a kilka posunięć nowego rządu nazwał nielegalnymi i zapowiedział ich blokowanie" – pisze agencja. 

- Chcąc uniknąć weta, gabinet Tuska wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań spełniających warunki uwolnienia środków [unijnych – PAP]. Obejmują one skuteczne przejęcie kontroli nad kwestionowanym systemem dyscyplinowania sędziów przez urzędników powołanych przez ministra sprawiedliwości. Nowy rząd wezwał sędziów, aby w swoich orzeczeniach respektowali nadrzędność prawa UE – czytamy w depeszy.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Lubisz seriale z PRL-u? Pamiętasz Czarne Chmury?

Pytanie 1 z 12
Kultowy serial z gatunku "płaszcza i szpady" zadebiutował na ekranie?
QUIZ PRL. Jak dobrze znasz kultowy serial PRL-u Czarne chmury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze