Polską drogę do bogactwa możemy budować tylko razem. Małe firmy, wielkie zmiany

i

Autor: Materiały Prasowe Mateusz Morawiecki, premier

Polską drogę do bogactwa możemy budować tylko razem. Małe firmy, wielkie zmiany

2018-09-18 0:00

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie to największa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat.  

– Jeśli przyjrzymy się historii najsilniejszych gospodarek świata (…), to dojdziemy do wniosku, że u podstaw tego, co stworzyło dzisiejsze potęgi gospodarcze leży dobrej jakości partnerstwo na linii administracja publiczna-przedsiębiorca. Konstytucja Biznesu, stanowiąca zasadniczy element naszego pakietu zmian, jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji, które nie były w stanie w pełni zrealizować gwarancji dotyczących wolności gospodarczej,  zapisanych w Konstytucji RP – mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając plan reformy prawa gospodarczego. Nowe prawo określa fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Dla firm ma być „kartą praw podstawowych”, która zwiększy świadomość przedsiębiorców w zakresie zasad prowadzenia biznesu i przysługujących im gwarancji. W centrum tych przepisów są przedsiębiorcy i zbiór ich uprawnień oraz gwarancji, a także zestaw obowiązków Państwa i jego administracji wobec tej grupy.

PODSTAWOWE CELE PAKIETU „KONSTYTUCJA BIZNESU”:

  • urzeczywistnienie konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej
  • wsparcie polskiej przedsiębiorczości, w tym stworzenie lepszych warunków do rozpoczynania działalności gospodarczej
  • zmniejszenie „szarej strefy”
  • oparcie relacji między administracją publiczną i przedsiębiorcami na zaufaniu i partnerstwie
  • stworzenie jasnych procedur tworzenia prawa gospodarczego
  • powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

WSPIERAMY PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Polską drogę do bogactwa możemy budować tylko razem. Małe firmy, wielkie zmiany

i

Autor: Materiały Prasowe Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Polscy przedsiębiorcy przez lata funkcjonowali w systemie kształtowanym w niekorzystnych warunkach okresu szybkich przemian z początków III . Przyjęte wówczas rozwiązania opierały się na braku wzajemnego zaufania pomiędzy państwem i przedsiębiorcami, co prowadziło do swoistej rywalizacji.

Zmiany zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat przyniosły efekty w postaci poprawy nastrojów wśród przedsiębiorców, wzrostu znaczenia małych i średnich przedsiębiorców oraz większej liczby nowych firm.Konstytucja dla Biznesu pokazała, że jest wiele przestrzeni do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – wiele zmian już się dokonało. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami prawnymi i instytucjonalnymi w obszarze biznesu. Konieczna jest zmiana podejścia w relacjach na linii administracja publiczna-przedsiębiorca. Instytucje publiczne powinny oferować wsparcie i ułatwienia na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Wierzymy, że zadowoleni przedsiębiorcy to najlepsza strategia rozwoju gospodarczego państwa. Nasze działania mają na celu wsparcie przedsiębiorczości, ale także stymulowanie sektora do podejmowania odpowiedzialnych działań na rzecz pracowników.

Naszą misją jest podnosić efektywność i uzyskiwać stale lepsze wyniki gospodarcze, tak aby owoce tej pracy przekładały się na lepsze warunki zatrudnienia dla polskich pracowników i lepsze warunki dla polskich konsumentów. Wierzę, że w kraju wysoko rozwiniętym, jakim jest Polska, administracja publiczna oraz przedsiębiorcy razem wypracują najlepsze rozwiązania łączące społeczną odpowiedzialność biznesu z dynamicznym rozwojem w najlepszych możliwych warunkach prowadzenia działalności.

FOCUS NA MNIEJSZYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Polską drogę do bogactwa możemy budować tylko razem. Małe firmy, wielkie zmiany

i

Autor: Materiały Prasowe Mariusz Haładyj podsekretarz stanu w MPiT

Konstruując zmiany dla biznesu staraliśmy się patrzeć na rzeczywistość oczyma małych i mikro przedsiębiorców i stworzyć dla nich możliwie przewidywalne i stabilne warunki prawne.

Reforma prawa gospodarczego opiera się na trzech filarach. Pierwszy to katalog praw i gwarancji dla przedsiębiorców. Drugim jest poczucie pewności prawa – przedsiębiorca nie może ponosić negatywnych skutków stosowania się do dominującej praktyki interpretacyjnej urzędów. Wprowadzamy też na skalę powszechną instytucję oficjalnych objaśnień prawnych skomplikowanych przepisów. Trzeci filar to reguły tworzenia prawa gospodarczego, w szczególności, kiedy dotyczy ono mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Nakładaniu obciążeń, zawsze ma towarzyszyć staranie, by tam, gdzie tylko można, mniejsze firmy traktować bardziej ulgowo niż duże. Dla początkujących przedsiębiorców, bądź prowadzących działalność sporadycznie, mamy ulgę na start oraz działalność nierejestrową. Ochronę instytucjonalną stosowania Konstytucji Biznesu zapewnia Rzecznik MŚP. Te i inne elementy mają zwiększyć wśród MŚP poczucie stabilności, przewidywalności i pewności prawa.

 

NADCHODZĄCE ZMIANY I UŁATWIENIA DLA BIZNESU, PPRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH BARDZIEJ PRZYJAZNE DLA MŚP

Polską drogę do bogactwa możemy budować tylko razem. Małe firmy, wielkie zmiany

i

Autor: Materiały Prasowe

Poprawa jakości zamówień publicznych, zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności oraz wykorzystanie ich jako ważnego elementu polityki rozwojowej kraju – to główne cele koncepcji nowego Prawa Zamówień Publicznych przygotowanej przez MPiT we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych. Zakłada o na t eż w zrost liczby zamówień realizujących strategiczne cele państwa (społecznych, innowacyjnych, zielonych) oraz zwiększenie udziału w zamówieniach firm z sektora  MŚP.

WALKA Z ZATORAMI PŁATNICZYMI

Zmiany prawne dotyczące. tzw. zatorów płatniczych wychodzą naprzeciw oczekiwań firm, które wskazują, że zatory stoją na drodze do ich rozwoju. Podstawowym celem ustawy będzie wprowadzenie zasady, że przedsiębiorca płaci podatek dopiero wtedy, kiedy uzyska zapłatę za usługę lub towar dostarczony. Znalazła się w niej też zasada ujawniania praktyk płatniczych w sprawozdaniach rocznych przez największych podatników.

– Nazywamy taką formę tzw. ulgą na złe długi. Po drugie skracamy terminy i tutaj zaczynamy od siebie. Administracja będzie miała obowiązek wystawienia zapłaty w terminie nieprzekraczającym30 dni – powiedziała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA

Zgodnie z badaniami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 73% ankietowanych uważa, że potrzebna jest nowa formuła prawna dla innowacyjnych firm – nowa spółka kapitałowa. Szybka rejestracja elektroniczna, 1 zł kapitału na start, brak barier wejścia, maksymalnie wykorzystany pomysł oraz elektronizacja procedur – to główne cechy Prostej Spółki Akcyjnej. Ta nowoczesna forma spółki ma ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności start-upów. Prosta Spółka Akcyjna ma łączyć cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej. Z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

LEPSZE PERSPEKTYWY ROZWOJU DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Reforma prawa gospodarczego zgodnie z założeniami Konstytucji Biznesu trwa. W nadchodzących miesiącach w wejdą w życie kolejne rozwiązania mające ułatwić prowadzenie firm i udział w życiu gospodarczym kraju.

SUKCESJA FIRM

Firma osoby fizycznej nie przestanie istnieć wraz ze śmiercią przedsiębiorcy i będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania. W mocy zostaną utrzymane umowy o pracę, kontrakty, zezwoleniai koncesje związane z przedsiębiorstwem oraz ciągłość rozliczeń podatkowych firmy. Osoby, które odziedziczą przedsiębiorstwo i będą kontynuowały jego prowadzenie, zostaną zwolnione z podatku od spadków. Ustawa powstała z inspiracji firm rodzinnych. Większość jej przepisów zacznie obowiązywać od IV kwartału 2018 r.

MAŁY ZUS DLA MAŁYCH FIRM

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne.

– Oszczędności dla przedsiębiorców, większa przeżywalność firm, lepsze perspektywy rozwoju, a także wzrost liczby osób zakładających własny biznes to spodziewane efekty wprowadzanych przez nas zmian – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

ELEKTRONIZACJA AKT PRACOWNICZYCH

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą mogli krócej przechowywać akta pracownicze: 10 zamiast 50 lat. Wszystkie dane potrzebne do uzyskania świadczeń i ustalenia ich wysokości będą zapisane na koncie ubezpieczonego w ZUS. Pracodawcy będą też mogli prowadzić dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej. To znacząco obniży wydatki z tego tytułu

CYKL KONFERENCJI POŚWIĘCONYCH KONSTYTUCJI BIZNESU

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców o zmianach, które przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu. Na stronie internetowej www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl/ znajdziesz konferencję w Twojej miejscowości.

Cykl obejmuje kilkadziesiąt konferencji w miastach wojewódzkich i powiatowych w całej Polsce, organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. W akcję zaangażowały się też.: Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. MŚP, Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Zamówień Publicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA oraz Urząd Dozoru Technicznego. Uczestnicy spotkań poznają ułatwienia dla firm wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, zmiany w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych oraz ofertę wsparcia dla MŚP.

Przedstawiciele PARP odpowiadają na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami centrum Rozwoju MŚP, zaś eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji omawiają zagadnienia RODO.

 

Materiał powstał we współpracy z PARP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze