212 mld złotych – tyle w 2018 roku wyniosła wartość nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nigdy wcześniej w Polsce firmy nie wydały na ten cal tak dużo pieniędzy. Dodatkowo w I kwartale 2019 roku ten trend się umocnił i resort odnotował, że wzrost inwestycji wyniósł 12,6 proc., co jest najlepszym kwartalnym przyrostem nakładów inwestycyjnych od 2015 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mamy rekord bezrobocia. Najnowsze dane GUS
- Mamy też podstawy do optymizmu, jeśli chodzi o inwestycje w kolejnych kwartałach – stwierdziła minister Jadwiga Emilewicz. - Skłaniają nas do tego: bardzo dobre wyniki gospodarcze notowane w II kwartale tego roku i oczekiwany dalszy napływ środków unijnych. Impulsem dla wzrostu inwestycji będzie też to, że wykorzystanie mocy produkcyjnych osiągnęło historyczne maksimum, dalszy rozwój wymaga więc podjęcia wysiłku inwestycyjnego.
- Dane na temat pierwszych efektów Polskiej Strefy Inwestycji to dla nas powód do satysfakcji – dodał Tadeusz Kościński, wiceminister finansów, a do niedawna wiceszef MPiT, który pilotował utworzenie PSI. - Nie dość, że otworzyliśmy system na małe i średnie przedsiębiorstwa, to zwiększyliśmy udział w nim polskiego kapitału. Dodatkowo inwestycje zagraniczne charakteryzuje wysoka jakość. Wśród 10 największych inwestorów – wg deklarowanej wartości inwestycji – oprócz firm zagranicznych są też polskie, takie jak Orlen czy Impexmetal.
Ministerstwo zaznaczyło także, że na Polskiej Strefie Inwestycji zyskały małe i średnie miasta. Resort powołuje się na raport Grant Thornton, wg którego nowe zasady wsparcia inwestycji radykalnie zwiększają atrakcyjność inwestycyjną powiatów o największym bezrobociu oraz tych regionów, które tracą swoje funkcje społeczno – gospodarcze. PSI wyrównuje szanse rozwoju, która dotychczas była dostępna tylko w starym systemie, czyli SSE.
Od początku działania PSI zadeklarowano inwestycje w niej na kwotę 13,6 mld złotych. Skorzystały z niej przede wszystkim firmy z sektora MŚP, które stanowiły ponad połowę przedsiębiorstw korzystających ze wsparcia. Aż 91 proc. z nich to firmy o polskim kapitale.