W Polsce kwota przeznaczana na te cele wynosi średnio 2 tysiące 224 złotych, co plasuje nas na 24 miejscu wśród 28 krajów Unii - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. W symulacji tej firmy pod uwagę brano rodziny z dwojgiem dzieci w wieku 4 i 8 lat, które chodzą do publicznych przedszkoli i szkół. W symulacji uwzględniono ulgi podatkowe, zasiłki i pozostałe dodatki na dzieci.
Czytaj również: Kto i kiedy otrzyma 500 zł na dziecko od PiS? Są dwie wersje
Liderami są między innymi Luksemburg (39 218 zł), a dalej Francja i Niemcy, na końcu listy jest Bułgaria. Warto jednak pamiętać, że w kraju tym obowiązuje podatek liniowy w wysokości 10 procent - zaznaczają eksperci PwC.
Zgodnie z wynikami badania Eurostatu Polska do 2060 roku ma jeden z najgorszych wskaźników demograficznych spośród krajów Unii Europejskiej. Podczas gdy wskaźnik demograficzny pierwszego na liście Luksemburga wynosi 110,5 proc., a średnia dla całej UE 3,1 proc., Polska z przyrostem naturalnym -13,8 proc. znajduje się na 21. miejscu, przed Słowenią, Estonią, Portugalią, Grecją, Bułgarią, Łotwą i Litwą. Współczynnik dzietności w Polsce w 2013 r. wynosił 1,29 proc. (za nami były jedynie Hiszpania i Portugalia), podczas gdy średnia dla krajów UE była na poziomie 1,55 proc.
Źródło: PcW