banknoty, portfel

i

Autor: East News

Polski Ład: Połowa Polaków straci na reformach

2021-08-03 21:06

Polski Ład. 26 lipca przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych. Od tego czasu zaproponowane zmiany w podatkach budzą ogromne emocje wśród Polaków. Rządzący przekonują, że większość podatników zyska lub nie straci po zmianie w przepisach. Eksperci podatkowi i ekonomiści są podzieleni w tej kwestii. Wiadomo też, co o Polskim Ładzie sądzą sami Polacy.

Opinie na temat Polskiego Ładu wśród Polaków zebrał Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że ponad 50 proc. badanych uważa, że straci w związku z ogłoszonym programem. Ponad 28 proc. twierdzi, że nie wpłynie on znacząco na ich sytuację. Zaledwie 18,6 proc. badanych przyznało, że wiąże nadzieje na zysk z Polskim Ładem. - Często błędnie przypisywano sukces zaprezentowanym propozycjom, pytając wprost, czy np. podwyższenie kwoty wolnej Polakom się podoba, czy nie. Problem polega jednak na tym, że mogą nam się podobać pojedyncze rozwiązania, ale niekoniecznie cały pakiet – wyjaśnia Łukasz Pawłowski, prezesa OGB.

ZOBACZ: Do restauracji tylko po szczepieniach lub z wynikami testów

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Co to jest Polski Ład?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. Polski Ład zakłada również ujednolicenie zasady obliczania składki zdrowotnej. Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia w PIT części składki zdrowotnej. Do tej pory podatnicy mogli odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki.

Sonda
Czy stracisz na Polskim Ładzie?
Najnowsze