Kredyt/Firma/Przedsiębiorca

i

Autor: Materiały prasowe

Polski Ład. Przedsiębiorca trafi do szpitala i straci majątek!?

2021-08-05 9:44

Polski Ład. Polscy przedsiębiorcy załamują ręce. - Będzie tylko miesiąc, żeby wystąpić o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych. Wniosku złożonego później ZUS nie rozpatrzy - wynika z projektu Polskiego Ładu - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Czy po miesiącu od złożenia rocznego zeznania PIT nadpłatę przejmie już na zawsze budżet państwa? A jak ktoś będzie w tym czasie w szpitalu lub na urlopie — pytają.

Polski Ład. Wielkie zmiany w składce zdrowotnej

"DGP" wskazuje, że "zapisano w nim bowiem, że na przesłanie wniosku będzie tylko miesiąc od upływu terminu na złożenie rocznego zeznania PIT, czyli licząc od 30 kwietnia". "W efekcie zostanie tylko maj. W czerwcu będzie za późno" - napisano.

Gazeta podała, że odkąd projekt Polskiego Ładu został opublikowany, jej redakcja jest "dosłownie zasypywana pytaniami od czytelników". "Właściciele biur rachunkowych głowią się, co w praktyce będzie oznaczać uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od podatkowego dochodu. I jak będzie potem ze zwrotem nadpłaconych należności? Czy po miesiącu od złożenia rocznego zeznania PIT nadpłatę przejmie już na zawsze budżet państwa? A jak ktoś będzie w tym czasie w szpitalu lub na urlopie — pytają. A może będzie ją można potrącić z bieżącymi zobowiązaniami wobec ZUS — dopytują" - czytamy w "DGP".

ZOBACZ: Polski ład. Jesteś kosmetyczką? Ile na tym zyskasz

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Wskazano, że "będzie też problem, gdy przedsiębiorca po trzech czy czterech latach skoryguje zeznanie". "Ordynacja podatkowa przewiduje na korektę rozliczeń pięć lat. Ale w projekcie Polskiego Ładu napisano, że jeśli nadpłata składek zdrowotnych zostanie raz oddana, to rozliczenie ma być uznane za "ostateczne" - zwrócono uwagę.

Sonda
Czy popierasz zmiany podatkowe w Polskim Ładzie?

Jak napisano, "czytelnicy obawiają się, że ta ostateczność "zwiąże im ręce" i że jeżeli później skorygują roczne zeznanie PIT, to nie będą już mogli ponownie wystąpić o zwrot nadpłaty składki".

"DGP" ocenia, że "niepokojąco wygląda także termin przewidziany na oddanie nadpłaconych pieniędzy przez ZUS". "Ma być on liczony nie od momentu złożenia wniosku (co jest standardem w składkach i w podatkach), ale nie później niż w terminie trzech miesięcy, licząc od 30 kwietnia następnego roku. Wniosek: ZUS będzie miał na zwrot nadpłat czas do końca lipca, nawet gdy ktoś złoży wniosek w połowie lutego" - wskazano.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany