Rząd wprowadza NOWY ŁAD

i

Autor: PiS/TWITTER Rząd wprowadza NOWY ŁAD

Polski Ład. Samorządy stracą miliardy?

2021-05-18 8:09

10–11 mld zł rocznie – tyle mogą stracić samorządy na zmianach w PIT- podaje na pierwszej stronie wtorkowego wydania "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" informuje, że zmiany podatkowe planowane przez PiS najmocniej odczują samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów, które przygotowano w odpowiedzi na pytania gazety, wynika, że mogą one stracić nawet 10–11 mld zł rocznie.

Władze lokalne mają bowiem – jak wyjaśnia "DGP" - procentowe udziały we wpływach z podatku dochodowego. Tymczasem podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz przesunięcie progu podatkowego z dzisiejszych 85 tys. do 120 tys. zł oznaczać będzie, że pieniędzy z PIT będzie dużo mniej.

 Gazeta przypomina, że rząd zapowiada, iż zrekompensuje samorządom ten ubytek, ale na własnych zasadach. Chce załatać dziurę tzw. subwencją inwestycyjną przydzielaną na podstawie algorytmu; częściowo być może też jednak w drodze konkursów. tym samym przekaże lokalnym władzom "znaczony" pieniądz – tylko na inwestycje. 

PiS w końcu ogłosiło największy program socjalny od wyborów w 2015 roku! "Polski Ład", potocznie zwany "Nowym Ładem" to pakiet społeczno-ekonomicznych rozwiązań mających stymulować gospodarkę po pandemii koronawirusa, a także pomóc polskim rodzinom oraz emerytom nie tyle przetrwać, co wręcz rozkwitnąć w tych niezmiernie ciężkich czasach. - Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby polska rodzina, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatej Europy Zachodniej - mówił premier Mateusz Morawiecki prezentujący główne założenia programu, o którym cała Polska mówiła już od kilku miesięcy.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze