Jeśli w złożonym wcześniej rozliczeniu PIT wykryjesz błąd, możesz go łatwo naprawić, składając korektę zeznania do 1 czerwca. Musisz pamiętać, że niezależnie od tego, na czyją korzyść jest ten błąd – powinieneś skorygować zeznanie.
Jeżeli rozliczałeś się w formie papierowej, wystarczy wypełnić nowy druk PIT-37, zaznaczyć w pozycji „cel złożenia zeznania”, że jest to korekta deklaracji i poprawić ewentualne pomyłki. Tak wypełnioną korektę składasz w urzędzie skarbowym lub przesyłasz pocztą czy przez internet. Najwygodniejszy sposób na korektę twojego PIT to skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Każdy ma możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to, czy składając zeznanie, skorzystał z usługi Twój e-PIT, czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.
W przypadku usługi Twój e-PIT złożenie korekty to kwestia kilku kliknięć. Wystarczy po zalogowaniu wybrać opcję „Złóż korektę” i poprawić błędne informacje. Warto postarać się o potwierdzenie złożenia korekty deklaracji; gdy przesyłasz korektę drogą elektroniczną, formą potwierdzenia jest UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Pamiętaj – w usłudze Twój e-PIT nie możesz dokonać korekty PIT-36 i PIT-28, jeśli dotyczy on przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
KIEDY MOŻESZ ZŁOŻYĆ KOREKTĘ
Jeśli chcesz zmienić sposób rozliczenia – np. z indywidualnego na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Nawet gdy w złożonej deklaracji PIT zaznaczyłeś sposób opodatkowania jako indywidualny, a stwierdzisz, że rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest dla ciebie bardziej opłacalne, możesz zrezygnować z wcześniej wybranej formy i rozliczyć się na preferencyjnych zasadach.
KIEDY TRZEBA ZŁOŻYĆ KOREKTĘ?
- Jeśli nie uwzględniłeś wszystkich przysługujących ci ulg.
- Jeśli zauważyłeś w swojej deklaracji podatkowej błędy rachunkowe lub niewłaściwe zaokrąglenia podatku – jeśli deklaracja została złożona w formie papierowej» Jeśli przesłałeś swoją deklarację do niewłaściwego urzędu skarbowego.
- Jeśli zapomniałeś przekazać 1 proc. podatku OPP lub chcesz zmienić organizację. W tym roku wyjątkowo zeznanie podatkowe złożone po terminie (po 30 kwietnia) nie wyklucza wsparcia OPP. Złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po terminie, nie później niż do 1 czerwca 2020 r. (korekty tego zeznania do 30 czerwca 2020 r.), umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego.
- Jeśli okaże się, że powinieneś zapłacić wyższy podatek, niż wykazałeś w deklaracji wcześniej złożonej (lub we wcześniej złożonej już korekcie – wtedy, składając korektę, musisz zapłacić należny podatek wraz odsetkami za zwłokę, z tym że odsetki za zwłokę nie są naliczane jeśli należność zostanie uregulowana do 1 czerwca.
KIEDY NIE MASZ PRAWA DO KOREKTY
Jeśli toczą się wobec ciebie postępowanie podatkowe lub kontrola dotycząca tej deklaracji, do której chciałbyś zrobić korektę. Skutecznie złożona korekta spowoduje zmianę treści wcześniej przesłanego zeznania i będzie traktowana przez urząd skarbowy jako prawidłowe zeznanie, a tym samym wcześniejsze nie będzie brane pod uwagę.
ILE CZASU NA KOREKTĘ
Masz szansę na poprawienie błędu i skorygowanie swojego zeznania do czasu, w którym dojdzie do przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli w okresie pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin na złożenie zeznania. Złożenie korekty spowoduje zmianę treści wcześniej przesłanego rozliczenia i będzie traktowane przez urząd skarbowy jako prawidłowe zeznanie, a tym samym wcześniejsze nie będzie brane pod uwagę.
ZMIANY MUSISZ ZAAKCEPTOWAĆ
Jeśli po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT wprowadziłeś zmiany – np. zmieniłeś OPP, rachunek bankowy lub dodałeś informację o przysługujących ci ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptowałeś i nie wysłałeś, to wówczas zeznanie takie zostało automatycznie złożone z dniem 30 kwietnia 2020 r. Pamiętaj – automatycznie złożony e-PIT możesz także skorygować, a po wprowadzeniu zmian musisz go zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: papierowo lub elektronicznie do 1 czerwca 2020 r. Jeśli zmiana skutkuje dopłatą podatku, to do 1 czerwca możesz uregulować należność bez odsetek.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową