Rękodzielnik może funkcjonować na rynku jako jednoosobowa firma. Ale może też skorzystać tez z innych możliwości np. zrzeszenia się w spółdzielni pracy. Ta skupia zwykle kilkunaście osób (minimum 10), które w interesie swoich członków prowadzą wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia taka ma osobowość prawną. Cechami charakterystycznymi spółdzielni jest prowadzenie przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę jej członków oraz obowiązek nawiązania stosunku pracy z wszystkimi członkami spółdzielni (podpisania określonej w przepisach spółdzielczej umowy o pracę). Spółdzielnie pracy prowadzą, w interesie swoich członków, nieograniczoną działalność gospodarczą. Mogą tworzyć fundacje, spółki, tworzyć i przystępować do spółdzielni osób prawnych i innych spółdzielni pracy oraz związków spółdzielczych. Mogą również jako członek wspierający przystępować do związków (federacji) organizacji pozarządowych. Działający na rynku rękodzielnicy podkreślają, że funkcjonowanie w spółdzielniach to bardzo dobry pomysł, pozwalający zarobić wielu twórcom oryginalnych przedmiotów. Umożliwia on również swobodne angażowanie się w wiele akcji, przedsięwzięć artystycznych.
Sprawdź! Jak zająć się nauką jazdy na nartach i snowboardzie
Jak zacząć przygodę w tym biznesie? Na początek warto prezentować swoje dzieła na tematycznych forach internetowych. Dobrze też działać aktywnie na portalach społecznościowych. Pamiętaj, by zamieścić na nich bogatą i profesjonalną galerię zdjęć. W tym wypadku warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. Dobrym pomysłem jest też oferowanie swoich prac w designerskich sklepach internetowych. Niektóre z nich tworzą nawet specjalne zakładki poszczególnym twórcom, pod którymi kryją się konkretne prace. Dzięki temu będziesz mógł zaistnieć w branży bez wysokich kosztów.
WAŻNE! Zarabiaj na ręcznie robionych kartkach
Masz już pierwszych klientów? To idealny moment na założenie działalności gospodarczej i wystartowanie z prywatnym sklepem w Internecie. Obecnie wielu twórców właśnie za pośrednictwem sieci sprzedaje rzeczy i bibeloty swojego autorstwa. Można swoje produkty oferować na specjalnych platformach przeznaczonych dla projektantów, designerów, rękodzielników lub w swoim sklepie internetowym. Można kupić gotowy model sklepu lub zlecić przygotowanie indywidualnego projektu.
Przeczytaj też! Szycie butów na miarę
Jeśli wirtualny biznes się opłaci, warto rozejrzeć się za tradycyjnym punktem sprzedaży. Jak podkreślają doświadczeni rękodzielnicy, to podnosi prestiż. Ale niestety często mocno wygórowany czynsz w dobrych lokalizacjach większych miast pochłania sporą gotówkę. Dlatego zamiast bardzo kosztownego prywatnego butiku, warto założyć galerię rękodzieła, w której będziesz sprzedawać prace swoje i swoich kolegów z branży. Dzięki temu powiększysz ofertę i zarobisz na podstawowe opłaty.