PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Płać w sieci na 100 sposobów!

i

Autor: Przemysław Szyszka Urszula Jerzak, właścicielka sklepu z odzieżą www.urkye.pl: Bezpieczeństwo zakupów przez Internet – w tej kwestii warto trzymać się kilku podstawowych zasad... zawsze trzeba sprawdzić, czy na stronie sklepu znajdziemy podstawowe dane sklepu: NIP, REGON, adres, telefon. Warto również sprawdzić opinie o nim w Internecie. Większość sklepów wśród form płatności ma dostępne bezpieczne płatności internetowe, co niewątpliwie podnosi bezpieczeństwo transakcji.

PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Płać w sieci na 100 sposobów!

2015-05-11 2:00

Coraz więcej Polaków kupuje w Internecie. Nic dziwnego, w sieci można znaleźć niemal wszystkie produkty, często po okazyjnej cenie. Zanim jednak ruszysz na wirtualne zakupy, zastanów sie, jak bezpiecznie za nie zapłacić.

W sieci możesz płacić na wiele sposobów – kartą, przelewem lub... telefonem. Sprawdź, która metoda będzie odpowiednia dla ciebie.

Karta debetowa i kredytowa

– Za zakupy w Internecie można płacić kartami – debetowymi, kredytowymi lub przedpłaconymi. Liczba kartowych płatności w Internecie systematycznie rośnie. Wynika to z wygody, prostoty i komfortu tego typu płatności. W miarę zwiększającej się ich popularności rzadko, ale jednak możemy się zetknąć z przypadkami nieuprawnionego użycia kart. Warto znać kilka prostych zasad, zapobiegających ewentualnym niemiłym niespodziankom – mówi Regina Zawadzka, ekspert z Centrum Operacji Kartowych PKO Banku Polskiego.

Często płacąc w sieci, warto na bieżąco odpowiednio zarządzać limitem operacji internetowych – utrzymywać go na stałe, na niskim poziomie np. 300 zł, a przed dokonaniem większej operacji odpowiednio zmodyfikować. Po zakończeniu transakcji można powrócić do poprzedniego limitu. Posiadacze kart bankowych PKO Banku Polskiego mogą w każdej chwili zmieniać dzienny limit internetowy w serwisie iPKO, i dostosować go do swoich bieżących potrzeb. Nie korzystaj z podejrzanych sklepów internetowych. Pamiętaj, że każdy sklep powinien udostępniać bezpieczną stronę do wykonywania płatności.

Adres takiego sklepu powinien zaczynać się od znaków: https://. Na stronie, przy adresie lub na pasku na dole (zależy od rodzaju przeglądarki) powinien być symbol zamkniętej kłódki. Te dwa elementy są podstawą bezpieczeństwa strony i oznaczają, że działa w trybie szyfrowania. W przypadku kart płatniczych dane, które interesują hakerów, to numer karty, data ważności oraz kody CVV2 i CVC2 – to trzy ostanie cyfry wydrukowane na polu do podpisu na odwrocie karty – dbaj o to, żeby nie udostępniać ich poza bezpiecznymi stronami transakcyjnymi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w trakcie transakcji, np. pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu lub braku możliwości jego weryfikacji, lepiej nie dokonywać płatności na tej stronie.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi usługa 3D Secure. Oczywiście musi być ona aktywowana na karcie, którą płacisz. Korzystanie z 3D Secure nie jest skomplikowane, wymaga jedynie dodatkowego logowania i podania kodu autoryzacji (z karty kodów, tokena lub SMS-a). Aktywacja usługi jest prosta. W przypadku kart PKO Banku Polskiego można ją aktywować w serwisie internetowym lub dzwoniąc na infolinię. Aby zrealizować płatność z jej wykorzystaniem, z usługi powinien korzystać także sklep internetowy.

Przelewy internetowe

– Dobrym sposobem na bezpieczne zakupy w sklepach internetowych jest usługa płatności typu pay-by-link. Korzystając z niej, w momencie finalizowania zakupu klient może wybrać zapłatę przelewem bezpośrednio ze swego konta. Płacąc za towar wybiera płatność np. „Płacę z iPKO". System kieruje go automatycznie do serwisu iPKO. Po poprawnym zalogowaniu widzi wypełnione szczegóły przelewu, który jest płatnością za kupowany towar. Wykonanie potwierdza za pomocą jednorazowego kodu ze zdrapki, SMS-a lub tokena. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje system zabezpieczeń internetowego dostępu do rachunku bankowego.

Popularnie ta opcja płatności jest określana mianem e-przelewu – mówi Michał Szymański, kierownik Zespołu Płatności w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego PKO Banku Polskiego. Zlecenie e-przelewu to bardzo częsta forma płatności w sieci. E-przelewy są prostsze w obsłudze i realizowane natychmiast po autoryzacji. Przy klasycznym przelewie przesłanie pieniędzy trwa od kilku godzin do nawet dwóch dni. Zanim wyślesz przelew przez Internet, w którym nr rachunku wpisujesz ręcznie, dokładnie sprawdź rachunek odbiorcy.

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem wykryli wirusy, które podmieniają numery rachunków kopiowanych ze schowka. Ostatnio pojawiła się też nowa odmiana „szkodnika". Podmienia numer rachunku już w trakcie ręcznego wpisywania znaków na klawiaturze. Warto więc przed wysłaniem przelewu jeszcze raz sprawdzić, czy numer, który przed chwilą wpisałeś jest na pewno prawidłowy. Zagrożenie to nie występuje w przypadku płatności pay-by-link.

– Płacenie e-przelewem i kartą płatniczą są najczęściej wykorzystywanymi formami płatności w Internecie. Dają porównywalny komfort realizacji transakcji i jej bezpieczeństwa. E-przelew uważany jest za trochę wygodniejszy, bo wymaga wykonania mniej czynności – dodaje Michał Szymański.

Płatności mobilne

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też płatności mobilne. Dzięki nim możesz zapomnieć o gotówce i kartach płatniczych, wystarczy ci telefon. Możesz nim płacić w sklepie, w Internecie, wypłacić pieniądze z bankomatu i zrobić przelew na numer innego telefonu. Wykonanie takich operacji umożliwia bezpłatna aplikacja zainstalowana w telefonie komórkowym. Korzystanie z niej jest wygodne i bardzo proste.

Jak korzystać z aplikacji mobilnej?

Po zatwierdzeniu zakupów w sklepie internetowym wybierz spośród dostępnych form płatności „Płacę z BLIK". W telefonie uruchom aplikację – w przypadku PKO Banku Polskiego jest to IKO, i zaloguj się kodem PIN nadanym przy aktywacji. Na ekranie wyświetli się 6-cyfrowy kod BLIK. Wpisz go na stronie sklepu w specjalnym formularzu. Zatwierdź transakcję przyciskiem „tak". Możesz płacić również czekiem BLIK, zadziała tak samo jak kod BLIK.

Wygodnie i bezpiecznie


Joanna Janas (17 l.)
Uczennica ze Srody Wielkopolskiej:

– Zakupy robię głównie przez Internet. E-przelewy to dla mnie najlepsza forma płatności – wygodna, szybka, bezpieczna, a pieniądze zawsze dochodzą do adresata. W Internecie mam olbrzymi wybór, mogę porównywać ceny i oferty interesujących mnie produktów. Dlatego nie wyobrażam sobie życia bez dobrodziejstw sieci i przelewów internetowych.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze