Poradnik Super Expressu dla przyszłych emerytów: Gdzie szukać dokumentów płacowych

2014-03-11 2:00

Zanim ZUS przyzna i wyliczy ci emeryturę, trzeba będzie udowodnić staż pracy i wysokość zarobków. Może się wówczas okazać, że brakuje niektórych dokumentów. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć poszukiwania odpowiednich zaświadczeń.

Jeśli firma, w której pracowałeś, już nie istnieje, trzeba zacząć od ustalenia, co się z nią stało - została zlikwidowana, przekształcona, a może sprywatyzowana. Twoje poszukiwania będą zależały od formy własności byłego zakładu pracy, rodzaju organu nadrzędnego lub założycielskiego oraz od tego, w jaki sposób zakład uległ likwidacji.

Jeżeli pracowałeś w firmie państwowej

- Gdy miała następcę prawnego - powinieneś zwrócić się o wydanie odpowiednich dokumentów do następcy zlikwidowanego zakładu. Następcami mogą być np. przedsiębiorstwa państwowe powstałe w wyniku zmian organizacyjnych, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa państwowego i przejęły majątek oraz akta zlikwidowanego lub przekształconego przedsiębiorstwa.

- Gdy nie miała następcy - dokumenty powinny być przekazane organowi założycielskiemu lub nadrzędnemu (najczęściej był nim wojewoda lub minister).

Jeżeli twoim pracodawcą była spółdzielnia

Gdy spółdzielnia została zlikwidowana lub przekształcona - jej likwidator powinien przekazać dokumentację związkowi rewizyjnemu, w którym spółdzielnia była wcześniej zrzeszona albo Krajowej Radzie Spółdzielczej.

Jeżeli pracowałeś w spółce prawa cywilnego i handlowego

Szukaj pomocy u jej likwidatora lub syndyka masy upadłościowej. Spółki miały obowiązek same zabezpieczyć dokumentację pracowniczą - niektóre z nich przekazały akta firmom zajmującym się odpłatnym ich przechowywaniem. Pewne wskazówki dotyczące miejsc przechowywania dokumentacji można uzyskać w wydziałach rejestrowych sądów gospodarczych lub w ZUS.

Jeżeli pracowałeś w firmie prywatnej

Dokumentacja pracownicza może być w archiwach państwowych lub prywatnych firmach przechowalniczych. Niekiedy przechowują ją byli właściciele danej firmy.

Pomoże ZUS

* Wejdź na stronę www.zus.pl - znajdziesz tu wykaz zlikwidowanych i przekształconych zakładów pracy zawierający informacje o miejscu przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej pracowników tych zakładów.

* Odwiedź osobiście oddział lub inspektorat ZUS.

* Jeśli pracowałeś na własny rachunek lub w firmie zatrudniającej do 20 pracowników, ZUS na podstawie własnej dokumentacji (imiennych deklaracji i imiennego rozliczania składek) potwierdzi twój staż ubezpieczeniowy i osiągane zarobki.

Szukaj w archiwach

* Zadzwoń do punktu konsultacyjno-informacyjnego Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

* Sprawdź na stronie internetowej - https:/ewidencja.apdop.gov.pl/miejsca.php. Znajdziesz tu największą w Polsce internetową bazę danych o miejscach przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej.

* Zwróć się o pomoc w uzyskaniu informacji o miejscu przechowywania dokumentacji do właściwego terytorialnie archiwum państwowego.

Pamiętaj!

Zarówno archiwa państwowe, jak i prywatne firmy przechowujące dokumentację pracowników nie mają prawa wystawiania zaświadczeń według ustalonego wzoru (ZUS-Rp-7). Mają natomiast obowiązek wydawania odpisów, wypisów, wyciągów, kserokopii dokumentów, które muszą być poświadczone przez szefa firmy.

Już jutro: Możesz odzyskać świadczenie pielęgnacyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze