1. Działania firmy windykacyjnej obejmują kilka etapów. Po pierwsze: wezwanie do zapłaty i propozycję warunków oraz terminów, po drugie – negocjowanie warunków spłaty z osobą zadłużoną, po trzecie – zawarcie ugody oraz spłatę zadłużenia wg ustalonych zasad.
2. Rozróżniamy windykację polubowną (gdy firma windykacyjna kontaktuje się listownie, telefonicznie lub w ramach wizyty konsultanta) i windykację sądową (kiedy do sądu kierowany jest pozew, a sprawa może się skończyć u komornika).
3. To, w jaki sposób powinna przebiegać profesjonalna windykacja polubowna, określają Zasady Dobrych Praktyk, stosowane przez profesjonalne firmy windykacyjne zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF). Pamiętaj, że wszystkie firmy windykacyjne powinny działać zgodnie z prawem i przestrzegać norm etycznych. Jeśli masz uwagi do działania jednej z firm zrzeszonych w KPF, możesz je zgłosić do Komisji Etyki KPF, ([email protected]). Na straży rzetelności działań wszystkich firm z branży finansowej stoi Biuro Rzecznika Finansowego, które przyjmuje skargi i pomaga konsumentom. Możesz odwołać się także do Federacji Konsumentów.
4. PAMIĘTAJ, że pierwsze wezwanie do zapłaty powinno dokładnie opisywać zaległą płatność, a kontakt z windykatorem ma być uprzejmy i kulturalny. Inspektor terenowy powinien zawsze przedstawić się, okazać identyfikator, upoważnienie do działania wydane przez firmę windykacyjną, a sama firma jest zobowiązana do zachowania pełnej dyskrecji i ochrony danych osobowych. Przekazywanie jakichkolwiek informacji związanych ze sprawą osobom trzecim jest niedozwolone.
UWAGA! Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące bezpiecznego zaciągania zobowiązań oraz praw konsumenta dotyczących kontaktu z firmą windykacyjną, zajrzyj na stronę Windykacja? Jasna Sprawa! www.wjs.kpf.pl