giełda

i

Autor: SHUTTERSTOCK giełda

Kiepskie notowania

Porażka WIG20. Polska giełda najgorsza na świecie

2022-08-23 12:52

"Niedźwiedź" znów uderzył "łapą" w warszawską giełdę. Indeks największych firm znajduje się na skraju powtórzenia lipcowego spadku. Pogorszeniu uległy także nastroje na rynkach globalnych. ma to związek z oczekiwaniami związanymi z polityką banków centralnych.

WIG 20 najgorszy ze wszystkich głównych indeksów

Podczas poniedziałkowej sesji (22 sierpnia 2022) WIG 20 stracił nawet ponad 2,5%. Mniej niż 3% dzieliło go od "niedźwiedziego" dołka bessy z 14 lipca 2022 roku. Od początku roku stracił 28% - czyni to wskaźnik warszawskich blue chips najgorszym w tym roku spośród wszystkich głównych indeksów giełdowych świata - zaznacza Parkiet.com.

WIG20 wypada gorzej niż denominowany w dolarach rosyjski indeks RTS, którego strata wynosi 26% oraz główny indeks giełdowy Sri Lanki, która pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym - jej strata to 25,7%.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Złoty traci, euro "pod presją", dolar się umacnia

"Parkiet" zauważa, że poniedziałek był również kolejnym dniem wyprzedaży polskiej waluty. Po południu złoty tracił do dolara amerykańskiego - 0,6%. Dolar kosztował 4,77 złotych. Euro również znalazło się "pod presją'. Po raz pierwszy od 14 lipca za 1 euro płacono mniej niż 1 USD. Kurs chwilowo zszedł do 0,999 USD za 1 euro.

Umocnienie amerykańskiej waluty ewidentnie nie sprzyja rynkom akcji - straty notowały niemal wszystkie indeksy giełdowe. Niemiecki DAX spadał o ponad 2%, a francuski CAC 40 o 1,5%. Sesja w USA zaczęła się od strat, Dow Jones Industrial osunął się na początku o 1,2% - informuje "Parkiet".

Podwyżki stóp procentowych a sytuacja na giełdzie

Inwestorów niepokoi kwestia wprowadzenia podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed i Europejski Bank Centralny. Odpowiedzi bądź wskazówek związanych z nurtującymi ich pytaniami mogą doszukiwać się podczas sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, które rozpocznie się w najbliższy czwartek.

"Parkiet" informuje, że w październiku Fed ma rozpocząć QT, czyli proces zmniejszania swojej sumy bilansowej (będzie ją redukował o 95 mld USD miesięcznie). Ten proces może w ciągu roku przełożyć się na spadek amerykańskiego indeksu S&P 500 o 7% - prognozują analitycy Bank of America.

Zacieśnienie polityki pieniężnej a widmo recesji

"Pełne skutki zacieśniania polityki pieniężnej i programu QT będą coraz mocniej odczuwalne, a wygląda na to, że apetyt inwestorów na ryzyko spada wraz ze zbliżaniem się września" – podkreślił Eric Robertsen, główny strateg Standard Chartered cytowany przez "Parkiet".

Analitycy Goldman Sachs zaznaczają, że w krajach, w których stopy procentowe uległy "ostrym" podwyżkom - nie ma wielu sygnałów recesji. W związku z tym zarówno USA jak i strefa euro również mogą uniknąć tego zjawiska.

Sonda
Czy inwestujesz na giełdzie?
Najnowsze