Produkują łącznie 570 tys. ton miedzi elektrolitycznej, 270 ton walcówki i ponad 1400 ton srebra rocznie. A to jeden z najlepszych wyników na świecie. Produkcja w hutach KGHM oparta jest głównie na własnych złożach i wytwarzanych na miejscu koncentratach rud miedzi. W hutach Głogów i Legnica produkowana jest miedź katodowa o zawartości 99 proc. Cu. HM Cedynia jest natomiast nowoczesną walcownią, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową na walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. KGHM w 2019 r. zanotował rekordową produkcję srebra – 1417 ton i jest to o 18 proc. więcej niż w poprzednim roku. Około 12 proc. przychodów KGHM pochodzi właśnie ze sprzedaży tego kruszcu. Tak doskonały wynik, według raportu opublikowanego przez Word Silver Survey 2020, uplasował KGHM Polska Miedź S.A. na drugim miejscu wśród światowych producentów srebra! Huty KGHM produkują także złoto, ołów surowy i ołów rafinowany oraz kwas siarkowy, siarczan niklawy i selen. Wszystkie produkty są najwyższej jakości potwierdzonej międzynarodowymi certyfikatami.
HUTA MIEDZI GŁOGÓW – INNOWACYJNY 49-LATEK
HM Głogów obejmuje dwa ciągi produkcyjne w oparciu o jednostadialny zawiesinowy przetop koncentratów miedzi bezpośrednio do miedzi blister. Huta w 2019 r. wyprodukowała ponad 448 tys. ton miedzi elektrolitycznej (katod miedzianych). Produkuje także ołów surowy (do 30 tys. ton rocznie), srebro (około 1400 ton), złoto (ok. 2 ton) oraz kwas siarkowy (ponad 500 tys. ton). Budowę HM Głogów I w Żukowicach pod Głogowem rozpoczęto w 1967 r. Wstępny rozruch huty nastąpił w lipcu 1971 r. Niespełna rok później Głogów I osiągnął zdolność produkcyjną 80 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie, a trzy lata później – już 160 tys. ton. W tym samym okresie zaczęto budować Głogów II. Zastosowano tu nowoczesną, pierwszą tego typu na świecie technologię jednostadialnego wytopu miedzi surowej w piecu zawiesinowym. Głogów II ruszył 9 stycznia 1978 r. Mógł produkować 150 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Dopiero w latach 1990–1993 zbudowano Wydział Metali Szlachetnych, który ze szlamów anodowych odzyskuje metale szlachetne. 14 września 1993 r. miał miejsce pierwszy wytop srebra. W ubiegłym roku w KGHM wyprodukowano rekordową ilość srebra metalicznego – 1417 ton! W latach 2000–2001 całkowicie zmodernizowano istniejący od 1973 r. Wydział Ołowiu. Dzięki uruchomieniu IV pieca Dorschla zdolność produkcyjna wydziału od 2011 r. wynosi ok. 30 tys. ton ołowiu surowego rocznie. W HM Głogów I od 2014 r. trwały przygotowania do zmiany technologii pieców szybowych na technologię pieca zawiesinowego. W październiku 2016 r. została uruchomiona największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego, tworząc tym samym najnowocześniejszą linię produkcji hutniczej miedzi.
HM LEGNICA RUSZYŁA W WIGILIĘ
Huta pracuje w oparciu o proces szybowy. Produkuje miedź elektrolityczną (katody miedziane) – w 2019 r. 117,5 tys. ton. Oprócz tego powstają tu ołów rafinowany – ok. 30 tys. ton rocznie, a także kwas siarkowy – około 100 tys. ton, a także siarczan miedzi oraz siarczan niklu. Legnickie Zakłady Metalurgiczne powstały w 1951 r. W Wigilię, 24 grudnia 1953 r. został dokonany pierwszy spust miedzi z rudy pochodzącej z kopalń tzw. Starego Zagłębia Miedziowego. W marcu 1959 r. zakłady przekształcono w HM Legnica. Huta mogła wówczas produkować 12,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Sytuacja zmieniła się, gdy odkryte zostało nowe złoże rud miedzi i powstały dwie nowe kopalnie – Lubin i Polkowice. To sprawiło, że HM Legnica musiała zostać rozbudowana. Jej moce produkcyjne w 1960 r. wzrosły do 60 tys. ton rocznie. W lipcu 1970 r. HM Legnica weszła w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Od tego czasu jest nieustannie modernizowana. 28 czerwca 2019 r. rozpoczęto testy wydajnościowe nowego, trzeciego już pieca anodowego wychylno-topielno-rafinacyjnego przeznaczonego do produkcji anod miedzianych. Od 2010 r. oddział Huta Miedzi Legnica znajduje się wśród zakładów pracy mogących się pochwalić tytułem Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom po 45. roku życia.
HM CEDYNIA – TOPIENIE, ODLEWANIE, WALCOWANIE
To nowoczesna walcownia usytuowana w Orsku, na Dolnym Śląsku. Podstawowym produktem huty jest walcówka miedziana otrzymywana na linii Contirod (w 2019 r. wyprodukowano jej ponad 250 tys. ton) oraz drut z miedzi beztlenowej produkowany na linii UPCAST (w 2019 r. 1,5 tys. ton). HM Cedynia produkcję rozpoczęła 9 maja 1979 r. od uruchomienia opartej na belgijskiej technologii Contirod nowoczesnej linii ciągłego topienia, odlewania i walcowania miedzi o zdolności produkcyjnej ok. 100 tys. ton rocznie. W 2007 r. produkcja przekroczyła 250 tys. ton. Wprowadzony też został do oferty nowy produkt – drut z miedzi beztlenowej. W 2006 r. uruchomiono nową instalację do produkcji wyrobów z miedzi beztlenowej, opartą na technologii Upcast, która powiększyła zdolności produkcyjne huty o 15 tys. ton miedzi rocznie.
KGHM chroni załogę przed koronawirusem
Mimo epidemii koronawirusa huty muszą działać pełną parą. Frekwencja wśród załogi utrzymuje się na wysokim poziomie. Pracownicy są jednak dobrze chronieni. Wszyscy wchodzący na teren oddziałów mają mierzoną temperaturę – w punktach pomiaru za pomocą kamer termowizyjnych, a w pozostałych miejscach przy użyciu zdalnych termometrów. We wszystkich oddziałach pracownicy mają zapewnione środki higieny i dezynfekcji. Każdy z pracowników otrzymał też pakiet zawierający płyn biobójczy i 10 masek ochronnych. Dezynfekowane są wszystkie przestrzenie wspólne oraz autobusy, którymi organizowane są przejazdy pracownicze. Stołówki i kantyny pracownicze sprzedają jedzenie na wynos – w jednorazowych opakowaniach, z jednorazowymi sztućcami. W widocznych miejscach wiszą plakaty oraz informacje z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi ochrony przed koronawirusem. Uruchomiono specjalną infolinię dla pracowników KGHM, by wytłumaczyć wszystkie wątpliwości dotyczące organizacji i trybu pracy. W biurach, tam, gdzie jest to możliwe, jest organizowana praca zdalna, rotacyjna. Szczególną ochroną objęte zostały osoby z grupy wysokiego ryzyka, które ukończyły 65 lat. Otrzymały one możliwość pozostania w domu lub pracy zdalnej.