Powódź w Polsce. Skarbówka rozkłada powodzianom podatki na raty

i

Autor: Shutterstock; PAP

Straty w czasie powodzi

Powódź w Polsce. Urzędy skarbowe rozkładają powodzianom podatki na raty

2024-09-16 13:32

Powódź jest zdarzeniem losowym, które może zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego. Odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie na raty jest w takim przypadku potencjalnie bezcenne. Ordynacja podatkowa nie wymienia wprost powodzi jako podstawy do tego przywileju jednak przepis ogólny tworzy podstawę na uzasadnienie wniosku.

Rozłożenie podatku na raty lub odroczenie z powodu powodzi – jaka podstawa prawna?

Zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej:

Organ podatkowy, na wniosek podatnika (…) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty (…) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe.

Powyższy przepis wskazuje ogólną podstawę, jaką jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. Taką podstawą może być np. klęska żywiołowa. Wtedy można wnioskować o odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie na raty.

Sucha treść przepisu wskazuje opcję umorzenia podatku jednak ta opcja jest bardziej teoretyczna niż realna. Organy podatkowe przyznają taki „prezent” jedynie w pojedynczych przypadkach.

Zakres powyższej regulacji pozostawia znaczny zakres uznaniowości po stronie organu podatkowego tzn. przyznanie przywileju zależy w dużej mierze od dobrej lub złej woli urzędnika. W razie decyzji negatywnej, przysługują środki odwoławcze.

Powódź w gospodarstwie rolnym – co ze składkami na KRUS?

Art. 41a Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje przypadki odroczenia lub umorzenia składki w razie wystąpienia szczególnych okoliczności losowych:

Prezes Kasy (…) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zainteresowanego, na jego wniosek, uwzględniając możliwości płatnicze wnioskodawcy (…) może (…) odroczyć termin płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie, rozłożyć ich spłatę na raty lub umorzyć w całości lub w części (…) umorzyć należności Kasy z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub części.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze