2 tys. dla poszkodowanych powodzią. Decyzja wójta 2 dni od wniosku

i

Autor: PAP, Shutterstock

Pieniądze dla poszkodowanych

Powódź w Polsce. 2000 zł dla ofiar powodzi. Gdzie złożyć wniosek?

2024-09-16 7:29

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi daje prawo do natychmiastowego zasiłku niezależnego od dochodu. Konieczne jest złożenie wniosku i dołączenie oświadczenia o doznaniu szkody. Ta sama ustawa daje prawo do usprawiedliwienia 10 dni nieobecności w pracy z zachowaniem wynagrodzenia.

Natychmiastowa pomoc w warunkach powodzi – art. 5 ustawy

"Niż genueński powodujący gwałtowne deszcze w południowej Polsce pojawił się szybciej, niż najszybszy parlament zdołałby uchwalić przepisy o nadzwyczajnych działaniach w czasie powodzi. Na szczęście w naszym systemie szereg takich rozwiązań już istnieje" - podkreśla "Rz". Wsparcie zapewnia Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Mają to być zasiłki, których wypłaty skoordynują wojewodowie. Decyzje o tym, kto potrzebuje pomocy, będą zapadać na poziomie gmin. Pomoc wspomniana przez premiera jest regulowana ustawą z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona możliwość wypłaty zasiłków dla poszkodowanych w powodzi rodzin lub osób samotnie gospodarujących.

Takie jednorazowe świadczenie nie przekracza 2 tys. zł i ma na celu – jak to przewiduje art. 5 ust. +zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej+. Jest niezależne od dochodów wnioskodawcy. Decyzja o jego przyznaniu powinna być niezwłoczna, a wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma na jej wydanie maksymalnie dwa dni od złożenia wniosku. Przez „poszkodowanego” rozumie się przy tym każdego (osobę, firmę, organizację), kto na skutek powodzi doznał szkód majątkowych lub utracił możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia może ustalić wykaz gmin, na których będą stosowane szczególne rozwiązania przewidziane ustawą. To więcej niż tylko zasiłki.

Usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu powodzi – art. 8 ustawy

Dodano, że "jeżeli w związku z powodzią pracownik nie może świadczyć pracy, to jego nieobecność uznaje się za usprawiedliwioną".

"Za czas takiej nieobecności (do dziesięciu dni) pracownik ma prawo do wynagrodzenia według stawki odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Pracodawca może przy tym powierzyć mu wykonywanie innej pracy niż zwykle, jeżeli sam ucierpi wskutek powodzi, a nowe zajęcia służą usuwaniu jej skutków u tego pracodawcy" - podano.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze