praca, praca zdalna, pracownik

i

Autor: pexels

Rewolucja w Kodeksie Pracy. Firma pokryje koszty pracy zdalnej i nie będzie mogła jej odmówić

2022-05-24 15:54

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który reguluje zasady pracy zdalnej - poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, praca zdalna będzie funkcjonowała na zasadzie porozumienia pracodawcy z przedstawicielami pracowników. Zgodnie z nowymi zapisami pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do pracy zdalnej i będzie partycypował w kosztach związanych z tego typu pracą. Praca zdalna w Polsce zaistniałą w dobie pandemii i w wielu miejscach się sprawdziła. Jednak kością niezgody było przerzucanie kosztów tej pracy na pracowników i oszczędzanie na powierzchniach biurowych. Teraz wszystko ma być prawnie uregulowane.

Praca zdalna w Kodeksie Pracy

"Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu Pracy, to przede wszystkim uporządkowanie (przepisów). Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym" - wyjaśniła minister Maląg. Jak dodała, szczegóły pracy zdalnej powinny być ustalone z działającymi w danej firmie związkami zawodowymi lub z przedstawicielami pracowników. "Pracodawca bierze na siebie ciężar w partycypacji w kosztach pracy zdalnej. To będzie zawarte w regulaminach pracy" - wskazała.

Minister podkreśliła, że praca zdalna jest potrzebna przede wszystkim młodym rodzicom. Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych przez rząd w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu Pracy na stałe wprowadza pracę zdalną do porządku prawnego. Zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, odpowiednio z uwzględnieniem ustaleń ze związkami albo po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Tym pracownikom nie wolno odmówić pracy zdalnej

Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha
Sonda
Czy firmy powinny dopłacać pracownikom do pracy zdalnej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze