Pracodawca może cię ściągnąć z urlopu? To zgodne z prawem, ale musi zapłacić

2025-07-21 10:03

Pracodawca może zgodnie z prawem ściągnąć cię z urlopu! Może jednak to zrobić jedynie w uzasadnionej sytuacji, a to nie koniec, bo będzie musiał zwrócić pracownikowi koszty wypoczynku.

Urlop na żądanie pracownika. Ile dni przysługuje w 2025 roku i kiedy można z niego skorzystać?

i

Autor: FreePik/ Archiwum prywatne

Pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu! Ale musi zwrócić koszty

W pewnych sytuacjach pracodawca może zmienić termin urlopu. Jak tłumaczy główny inspektor pracy, Marcin Stanecki, może to nastąpić na wniosek pracownika, jeśli ma on ważne powody, lub z powodu szczególnych potrzeb firmy, gdy nieobecność pracownika zakłóci pracę.

- Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność jest niezbędna, bo na przykład zepsuła się maszyna, którą tylko on może naprawić. W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty związane bezpośrednio z wypoczynkiem. Oczywiście nie zwraca za okulary do nurkowania, za strój kąpielowy, tylko te koszty, które pracownik pokrył – powiedział Stanecki.

Stanecki podkreśla, że trwa debata, czy zwrot kosztów powinien obejmować również wydatki na podróż rodziny pracownika (np. żony i dzieci). Szef PIP opowiada się za szerszą rekompensatą, argumentując, że urlop został zmarnowany i wszyscy powinni otrzymać odpowiednie odszkodowanie.

Czy na urlopie musisz odbierać maile służbowe?

Ważne orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdza, że pracownik nie ma obowiązku odbierania służbowej poczty podczas urlopu. Bardziej rygorystyczne zasady mogą dotyczyć jedynie kadry kierowniczej.

Zdaniem głównego inspektora pracy, nie można wprowadzać dodatkowych obowiązków, takich jak sprawdzanie maili służbowych, nawet w umowie wewnętrznej.

- Jeżeli pracownik czyta maile służbowe i reaguje na nie w trakcie urlopu, to już nie jest w trakcie wypoczynku, tylko świadczy pracę. Uważam, że to byłoby nadużycie – podkreślił Marcin Stanecki.

Ekwiwalent pieniężny za urlop – kiedy jest możliwy?

Czasami pracodawcy proponują pracownikom zamianę urlopu na ekwiwalent pieniężny. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku zakończenia zatrudnienia.

- Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje tylko w razie ustania zatrudnienia – wyjaśnił główny inspektor pracy.

Jeśli pracownik podczas urlopu wykona jakieś zadanie zdalnie, ma prawo do odebrania sobie tego dnia. Celem urlopu jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych, a nie praca.

- Naszym obowiązkiem w trakcie urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych. Mamy wypoczywać, a nie pracować – powiedział Stanecki.

W latach 2023-2024 do PIP wpłynęło 928 skarg dotyczących nieprawidłowości w udzielaniu urlopów wypoczynkowych, w tym tych niewykorzystanych w poprzednim roku. Inspektorzy uznali za zasadne 292 skargi.

Super Biznes SE Google News
Tu spędzano luksusowe wakacje w PRL-u. Namiastka raju naszych rodziców
QUIZ PRL. Harcerstwo w PRL. Pamiętacie, jak wyglądały wakacje sprzed dekad?
Pytanie 1 z 15
Jak nazywali się najmłodsi członkowie ZHP w PRL?
QUIZ PRL. Harcerstwo w PRL. Pamiętacie, jak wyglądały wakacje sprzed dekad?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki